Když se stal v roce 2008 Kubánec Erislandy Savón juniorským mistrem světa v těžké váze (do 91 kg), jeho středeční soupeř Jiří Havel chodil do čtvrté třídy základní školy, a ještě nejspíše ani netušil, že se bude věnovat právě rohovnickému sportu. Vlastně ani netušil, že se bude věnovat jakémukoliv zápolení? „V té době jsem chodil hrát s kluky fotbal na hřiště za barákem,“ usmívá v povídání pro Czechboxing.cz při vzpomínkách na dětství Havel.

Uběhlo devět let a oba se utkají v posvátné Lucerně proti sobě. Na místě, které je právem považováno za Mekku bojových sportů v České republice, potažmo v Československu. Vždyť zde své slavné duely bojovaly legendy tohoto sportu už před více jak osmdesáti lety.

„Je to pro mě obrovská pocta,“ neskrývá český talent, že se postaví do ringu na stejném místě jako František Nekolný, Ján Zachara, Julius Torma a řada dalších legend. On sám by na ně rád jednou navázal. Letos se poprvé stal domácím seniorským šampionem, když v Ostravě porazil domácího Marka Vaněčka. Souboj dvou velkých talentů ovládl 3-2 na body.

A de facto si tím pojistil lístek s nejlepším místem do Lucerny. „Souboj s Markem byl hodně vyhecovaný, každý na něj čekal. Mě očekávání spíše motivovala, než svazovala. Je skvělé, že tu je vzájemný tlak, tohle soupeření nás může jen a jen posouvat. Je super si každý rok připomenout, že jsem nejlepší,“ vrací se více jak měsíc zpět v čase do moravskoslezské metropole.

Dvaadvacetiletý Vaněček se loni na Grand Prix Ústí nad Labem utkal coby domácí jednička těžké váhy s italskou hvězdou Clementem Russoem a rozhodně nezklamal. Na Havla nyní v této pozici čeká neméně těžký rival.

Sedmadvacetiletý Erislandy Savón. Úřadující bronzový medailista z olympiády v Riu 2016 a hlavně světový šampion z mistrovství světa, které vrcholilo v německém Hamburku na začátku září. Tam dokázal synovec jednoho z nejlepších amatérských boxerů historie – Félixe Savóna – dokonale pomstít své poslední dvě velké prohry.

V Riu nestačil na skvělého Kazacha Vasilije Levita, o rok dříve ve finále světového šampionátu na Rusa Jevgenije Tiščenka. Oba v německém přístavním městě na své cestě ve stejných fázích turnaje zdolal. Muže s aktuální bilancí 245 výher a 24 porážek vyzve v jeho 270. duelu kariéry ve středu večer Havel.

„Je to určitě velký skok v mojí kariéře. Beru to jako velkou příležitost se hned po přestupu do mužů popasovat se světovou jedničkou. Hlava se mi z toho netočí, ale uvidíme po zápase,“ směje se pražský mladík, který má na kontě 65 duelů.

A který toho v posledním roce zažil skutečně hodně. Zařadil se mezi sportovce, kterým pomáhá finančně s přípravou skrze Ministerstvo vnitra Česká boxerská asociace (ČBA) a letos byl zařazený po dlouhých letech jako první český boxer také do programu Českého olympijského výboru (ČOV), který podporuje mladé perspektivní domácí sportovce v cestě za jejich snem, kterým je aktuálně Tokio 2020.

Přidat k domácímu seniorskému titulu také skalp Savóna? Slušný start… „Určitě by to bylo hodně cenné. Favorit je ale on. A velký. Já nemám, co ztratit. Naopak jen získat. A s tím do toho duelu nastoupím. A věřím, že mě podpoří i plný dům,“ divá se již do středečního večera svěřenec reprezentačního trenéra Michala Soukupa.

A jak se na souboj se Savónem připravuje? Má již nachystanou speciální taktiku? „Každý duel je jiný, on je výborný po všech stránkách, silově, technicky, zkušenostmi. Na takového soupeře se nedá individuálně připravit. Box je o improvizaci. Vlezu tam a budu boxovat, jak nejlépe umím,“ nastínil celkem jednoduchý taktický plán levoruký bijec z Pražského rohovníku.

Ani ty následující nebudou nijak výjimečné. Ať už dopadne duel jakkoliv. Nějaký ten extraligový duel a poté období svátků v rodinném kruhu. A také v tréninku. Havel patří mezi ty dříče, které lze najít v posilovně či na atletické dráze i ve vánočním období.

Předčasný vánoční dárek v podobě skalpu kubánské hvězdy by mu jistě na motivaci na sobě makat neubral, tím si buďte jistí. „Je to ideální čas se zlepšovat po silové stránce, na což není během sezony příliš čas,“ dodává na závěr.

NOVINKY A INFORMACE O VSTUPENKÁCH NA SOUBOJ EVROPA VS. KUBA NALEZNETE ZDE!

AKTUALITY SLEDUJTE TAKÉ NA NAŠEM FACEBOOKU ZDE!