Z rozhodnutí IBA bylo včera odpoledne naší výpravě zakázáno pokračovat v probíhajícím turnaji v srbském Vrbasu. Včera, 25. 5. 2023 ve 12.47 hodin, přišly od IBA vysvětlující pravidla, kdy po dobu suspendace nemohou boxeři a boxerky suspendovaných zemí startovat na turnajích a mistrovstvích IBA pod svou národní federací ale pod „Tým IBA - název země“ a s nařízením, že se nesmí účastnit turnajů, které nejsou schválené IBA.

Pořadatel srbského turnaje okamžitě po našem týmu požadoval souhlas IBA, že může v turnaji pokračovat - z ČBA obratem (v 16.11 hodin) odešla na IBA žádost o povolení s tím, že dle nových pravidel pro suspendované asociace nebude propagována ČBA. Několik minut poté odchází další žádost s vysvětlením, že povolení je potřeba zaslat obratem, jinak kadetům nebude umožněno pokračovat v turnaji – pořadatel přesunul jejich zápasy na poslední pořadí dne, aby byl časový prostor pro vyjádření IBA.
V 17.16 hodin přichází odpověď od IBA s informací, že je start českého týmu zakázán, protože turnaj není turnajem schváleným IBA.
Opět obratem odchází na IBA dotaz, proč trestají sportovce, když v tentýž den dodaných vysvětlujících pravidlech IBA uvádí doporučení pořadatelům již probíhajících turnajů, aby boxeři zápasy dokončili a turnaj mohli celý absolvovat. Že se náš tým řídí dle zaslaných požadavků a jednání IBA je v rozporu s tím, co je uvedeno v aktuálně zaslaných pravidlech.
Tato žádost zůstala bez odpovědi.
Další žádost a dotaz, zda IBA skutečně nezmění tak přísné rozhodnutí, které je pro sportovce velice nedůstojné, byl odeslán dnes ráno v 6.29 hodin, s tím, že do 7.30 mají v Srbsku termín na vyjádření IBA, aby čeští boxeři mohli v turnaji pokračovat.
IBA neodpovídala, při přímém telefonátu nebyli schopni podat nám odpovídající informace a odvolávali se na nepřítomnost generálního sekretáře.
V 11.20 byl na adresu IBA odeslán další mail s výhradou proti trestání našich boxerů, v 11.47 další dotaz, zda je tedy zákaz startu na turnaji skutečně definitivní.
V 11.56 přichází odpověď na včerejší dotaz s citací nových pravidel: „Podle těchto dokumentů se boxeři a funkcionáři přidružení k pozastaveným národním federacím mohou účastnit soutěží jako tým pod názvem „Tým IBA [Název země]“. Mohou používat vlajku a hymny příslušné země. Není však povoleno používat název a symboly pozastavené národní federace.“ Dále v odpovědi je uvedeno:
Vážíme si vašeho zájmu umožnit vašim mladým boxerům absolvovat turnaj. Ustanovení uvedená v pravidlech a oběžníku byla zavedena, aby byla zajištěna ochrana práv a zájmů boxerů a funkcionářů, a to i v případě pozastavení činnosti národní federací.“
Naše naděje v dobrý konec ovšem pohasly, když ve 12.13 IBA píše další mail, kde uvádí: “Aby bylo jasno, tento turnaj není akcí schválenou IBA a boxeři se turnaje nemohou zúčastnit.“

Nemusíme dodávat, že naši kadeti v době vydání vysvětlujících pravidel na turnaji úspěšně vítězili a těšili se na finálové souboje.
Ve výsledku vzhledem k tomu, že turnaj nebyl schválen IBA a nebyli uvedeni, i když turnaj začal před vydáním tohoto pravidla, jako „Tým IBA - Česká republika“ museli na příkaz vedení IBA turnaj před finálovými boji opustit. Jejich úspěchy byly anulovány.
S našimi mladými sportovci bylo dnes zacházeno velmi nedůstojným způsobem. Některým z nich byla do průkazu zapsána diskvalifikace. Pohostinnost, solidarita, sportovní duch a péče o mladé sportovce šly bokem.
Velice nás mrzí, že i přes vynaložené veškeré možné úsilí ČBA splnit na poslední chvíli nově komunikovaná pravidla IBA, která v době jejich uvedení nebylo možné dodržet, nemohli naši boxeři v turnaji pokračovat.
Situace se samozřejmě bude dál řešit a vyvíjet, ale nechceme před naší sportovní veřejností zatajovat žádné informace a pokládáme za důležité veřejnost s momentálním děním seznámit.

Marek Šimák, prezident

Česká boxerská asociace, z.s.

Zátopkova 100/2

160 00, Praha 6 - Břevnov