Byla to demonstrace kubánské síly. Sedm finálových účastí dokázala historicky nejúspěšnější reprezentace přetavit před sedmi tisíci fanoušků v Sporthalle v největším německé přístavním městě hned v pěti titulů.
KOMPLETNÍ FOTOGALERII Z FINÁLOVÉHO DNE MISTROVSTVÍ SVĚTA NALEZNETE ZDE!
V lehké muší váze do 49 kilogramů si spravil chuť za zklamání z olympijského Ria dvacetiletý Joahnys Argilagos (bilance po finále 115 výher – 8 porážek), který těsně 3-2 na body zdolal vítěze posledních her, čtyřiadvacetiletého Uzbeka Hasanboje Dusmatova (142-16). Dlužno dodat, že jeho dominance byla větší než jak napovídá konečný verdikt bodových.
V muší váze do 52 kilogramů pak dominoval jeho Argilagosův krajan Josbany Veitía (324-40), který si poradil s dalším Uzbekem Jasurbekem Latipovem (25 let, 159-26) jednoznačně 5-0 na body. Po bronzu z roku 2013 a stříbru o dva roky později se tak pětadvacetiletý talent z Villa Clary konečně dočkal světového zlata.
Hodně emocí vzbudilo finále do 56 kilogramů, ve kterém slavil těsnou výhru 3-2 na body šestadvacetiletý Kazach Kajrat Jeralijev (225-20). Mladý a pro mnohé neznámý devatenáctiletý americký mladík Duke Ragan (150-20) ale předvedl výkon, kterým si na svoji stranu získal většinu publika. Bodové ale nakonec nikoliv.
V lehké váze do 60 kilogramů pak překazil šestadvacetiletému Kubánci Lázaru Álvarezovi (373-36) cestu za čtvrtým světovým zlatem v řadě stříbrný medailista z Ria, dvaadvacetiletý Francouz Sofiane Oumiha (145-14). Ten předvedl proti velkému favoritovi a dvojnásobnému bronzovému z olympiády skvělý a vyzrálý výkon, kdy dokázal skvěle pracovat v obraně a navrch přidával i své přesné útoky. Odměnou mu byla bodová výhra 5-0.
Finále v lehkém velteru do 64 kilogramů bylo opět soubojem Kuba vs. Uzbekistán. A také potřetí z něj vyšla lépe středoamerická velmoc. Dvaadvacetiletý Andy Cruz (184-20) dokázal zdolat o dva roky mladšího a v seniorské kategorii na světové akci debutujícího Ikboljona Choldarova (143-18) přesvědčivě 5-0 na body.
Možná překvapivě ale vyznělo – alespoň z pohledu bodových – nejjednoznačněji finále ve velteru do 69 kg, ve kterém čtyřiadvacetiletý Uzbek Šachram Gijasov (158-26) doslova zničil o pět let staršího Kubánce Roniela Iglesiase (377-38) hladce 5-0 na body. Stříbrný z olympiády v Riu tak alespoň zmírnil finálové soupeření obou zemí na konečný 1-3.
Ve váze střední do 75 kilogramů došlo na čistě evropský souboj, ve kterém nakonec slavil premiérové světové zlato úřadující mistr Evropy, dvaadvacetiletý Ukrajinec Alexander Chyžňak (504-20), který si poradil s o dva roky mladším Kazachem Abilchanem Amankulem (139-16) také celkem hladce 5-0 na body.
Co se nepovedlo Álvarezovi, to vyšlo jeho reprezentačnímu parťákovi Juliu Cesaru la Cruzovi (392-30) ve váze polotěžké do 81 kilogramů. Osmadvacetiletý fenomén doslova vyškolil o pět let mladšího levorukého Ira Josepha Warda (243-15). Trojnásobný mistr Evropy tak bere podruhé v řadě z MS stříbro, v roce pak byl bronzový. Pokaždé mu vystavil stopku nyní již čtyřnásobný světový šampion la Cruz.
Páté zlato z Hamburku pro Kubu vybojoval ve váze těžké do 91 kg Erislandy Savón (244-24). Sedmadvacetiletý synovec legendárního Félixe Savóna se konečně dočkal velkého světového zlata. Úřadujícímu olympijskému šampionovi – šestadvacetiletému Rusovi Jevgeniji Tiščenkovi (239-14) – sice nedal opticky žádnou šanci, díky „slepotě“ dvou bodových ale nakonec mohl slavit až těsným verdiktem 3-2 na body.
V supertíze nad 91 kilogramů pak třetí světové zlato vybojoval Ázerbájdžánec Magomedrasul Madžidov (234-22)). Třicetiletý bronzový medailista z olympiády v Londýně přetlačil o pět let mladšího Kazacha Kamšibeka Konkabajeva (153-31) 4-1 na body. Nový kazašský objev tak skončil podruhé v letošním roce těsně pod vrcholem, stříbro bral také z asijského šampionátu, který se konal na přelomu dubnu a května.