PRAHA – Parádní novinka přistála v úterý odpoledne v mailu prezidenta České boxerské asociace (ČBA) Svatopluka Žáčka. Vedení Mezinárodní boxerské federace (AIBA) v ní oficiálně potvrzuje, že přijala připomínky k potrestání Martina Podluckého kvůli jeho mimo-boxerské minulosti a ten tak může i nadále bojovat na domácí i mezinárodní scéně.
Před dvěma měsíci začalo všechno velký šokem. Přímo z pražského letiště se musel vrátit zpět domů český šampion polotěžké váhy Martin Podlucký. Důvod? AIBA na něj vytáhla jeho minulost z jiných bojových sportů datující se daleko před rok 2013.
„Já už popravdě ani nepočítal s tím, že by AIBA ten zákaz zrušila, byl jsem rozhodnutý, že po létě se vrhnu na profesionální box a K-1. Pokud u amatérského boxu zůstanu, tak jedině kvůli olympiádě a musel bych si pro tento cíl zařídit podmínky na další čtyři roky, aby to mělo smysl,“ řekl Czechboxing.cz a Profiboxing.cz k celému případu sám Podlucký.
Ano, právě kvůli kariéře v amatérském boxu a svému olympijskému snu bijec Pražského rohovníku a KTSO Praha jiných bojových sportů zanechal. Navíc pravidlo o tom, že bojovník přicházející do amatérského ringu, který měl mimo-boxerskou minulost delší jak rok, nemůže minimálně dva roky závodit, bylo zaneseno do pravidel AIBA až v únoru roku 2015.
ČBA se ale za Podluckého postavila, ve spolupráci manažera BC BigBoard Praha Pavla Hynka (za tento bundesligový celek Podlucký boxuje), předsedy svazu Svatopluka Žáčka a advokáta Tomáše Rychlého se sepsala rychlá a rázná reakce, která byla zaslána zpět na AIBA.
V červnu si AIBA vyžádala další doklady o tom, že Podlucký boxoval na národní úrovni již od roku 2012, které ČBA bez prodlení (doslova během jednoho dne) shromáždila a poslala. „Kauza Martina Podluckého mi potvrdila, že bafuňařina, která mě ale opravdu nebaví, má smysl,“ pronesl zmíněný Hynek, který dával veškeré materiály dohromady.
A také společně se Žáčkem o případu mluvil s nejvyššími představiteli AIBA na kongresu, který se konal na začátku června v Lausanne. „Na případu pracujeme od začátku, zásadní posun přineslo zapojení Tomáše Rychlého, milovníka boxu a zkušeného právníka. A také naše osobní jednání na tomto kongresu, kde jsme se Sváťou intervenovali přímo u Dr. Wua a právničky federace Cliodhny Guyové,“ dodal.
Dle následného rychlého vývoje tyto kroky skutečně zabraly. Světová federace následně jednala již nekompromisně a změnila svoje původní stanovisko: konečně uznala, že Podlucký je aktivní boxerem, řádně registrovaným ČBA již několik let a může se tedy účastnit i všech mezinárodních akcí, pořádaných AIBA.
Je ale škoda, že Martin Podlucký kvůli těmto okolnostem přišel o obě letošní olympijské kvalifikace a sen si tak může začít plnit až od příštího cyklu. „Jsem rád, že vyhrál zdravý rozum nad byrokracií. Škoda, že to nepřišlo o něco dříve. Každopádně velké díky Pavlu Hynkovi a Tomáši Rychlému, že za mě bojovali, aby se to všechno stihlo,“ ulevilo se českému šampionovi v polotěžké váze do 81 kg.
„Podle mne bylo důležité s AIBA komunikovat. Díky Pavlu Hynkovi se podařilo navázat přímý kontakt s jejich právničkou, věci jsme tedy mohli konečně telefonicky objasnit do všech detailů, prodiskutovat a nakonec se toto nešťastné rozhodnutí podařilo zvrátit! Přeji Martinovi mnoho sportovních úspěchů a děkuji za zajímavou zkušenost v oblasti sportovní práva Pavlu Hynkovi a Svatopluku Žáčkovi,“ dodal za všechny Rychlý.
Ten bude navíc pro český box pracovat – bez nároku na honorář – i nadále. Už v průběhu procesu totiž kývl na nabídku vedení svazu a zasedne na uvolněné místo v disciplinární komisi ČBA. Případ Martina Podluckého ukázal, že zapojení podobných lidí, z velkými zkušenostmi ze svého oboru, může pomoct český box posunout zase o něco blíže evropské špičce.
CO JEŠTĚ ŘEKLI KE KAUZE MARTINA PODLUCKÉHO:
Svatopluk Žáček (prezident ČBA): „Jsem velmi rád, že se podařilo tento absurdní zákaz ze strany AIBA vyřešit a Martin Podlucký může s okamžitou platností startovat v soutěžích AIBA, mimo jiné i na letošním mistrovství ČR. Velkou zásluhu mají nový člen disciplinární komise ČBA Tomáš Rychlý a Pavel Hynek. Bohužel, možnost bojovat o start na letošní olympiádě, to Martinovi už nevrátí. A to mne mrzí.“
Pavel Hynek (sportovní ředitel BC BigBoard Praha, předseda dozorčí rady ČBA a elitní český rozhodčí): „Po našem návratu z kongresu AIBA zformuloval Tomáš Rychlý finální podobu odvolání a jeho asertivní jednání dovedlo celou záležitost do úspěšného konce. Pro mnoho lidí se jeví doprovod oficiálních funkcionářů na mezinárodní akce jako plýtvání penězi, ale tento případ jasně ukazuje, že osobní vazby a mezinárodní diplomacie jsou pro podporu českého boxu zásadní. Pro mezinárodní úspěch musí mít naši boxeři zastání také i mimo ring.
Mrzí mě, že Martin nestihl ani jednu kvalifikaci, ale věřím, že na příští olympiádě už chybět nebude. Možná nesouhlasíme se všemi změnami v AIBA, ale rozhodně musíme být u toho, když se o těchto změnách rozhoduje. Kritizovat má právo jen ten, který se aktivně zapojí a navrhuje alternativní řešení.“