Od 6. do 21. srpna bude bojovat v olympijském ringu v Pavilonu 6 olympijského parku Riocentro celkem 286 boxerů (250 mužů a 36 žen) celého světa o třináct sad cenných kovů v deseti vahách mužského pavouka (do 49, 52, 56, 60, 64, 69, 75, 81, 91 a nad 91 kg) a třech mezi ženami (do 51, 60 a 75 kg).

A půjde o vskutku revoluční turnaj. Za poslední olympijský cyklus se totiž amatérský box změnil opravdu k nepoznání. Boxeři sundali helmy, změnilo se bodování, které je nyní blízké tomu z profesionálního ringu (jiné je hodnocení knockdownů, v amatérském ringu neznamená počítání automaticky bod dolů jako v profesionálním) a hlavně: poprvé se kvalifikace mohli zúčastnit profesionální boxeři.

A to nejen ti pod hlavičkou soutěží AIBA – tedy WSB a APB – ale i ti, kteří amatérský ring jako takový oficiálně opustili a zamířili pod křídla profesionálních stájí, manažerů a promotérů. Z kvalifikačního turnaje na začátku července se pak do Ria probili také dva bývalí světoví šampioni některé z top profesionálních organizací (WBC, WBA, WBO a IBF) – Thajec Amnat Ruenroeng (váha do 60 kg) a Kamerunec Hassan N'Dam N'Jikam (váha do 81 kg).

U obou jde o návraty do známých vod – prvně jmenovaný se probil do čtvrtfinále v Pekingu 2008, druhý pak do stejné fáze turnaje v Aténách 2004. Zajímavostí každopádně budiž, že Ruenroeng tehdy startoval ve váze do 48 kg, kterou si de facto drží i v profesionálním ringu, N'Dam pak ve střední do 75 kg.

Také on si tuto váhu udržuje mezi profíky, ostatně ve svém posledním zápase z uplynulého víkendu – v rámci přípravy na Rio – navážil rovných 76 kg. Ostatně, že návrat do amatérského ringu nebude snadný a rozhodně pro ně neznamená automatický úspěch naznačila už zmíněná kvalifikace, ze které sice postoupili, ovšem po finálových porážkách.

I přesto budou patřit pochopitelně ve svých vahách mezi spolufavority, i když je rozhodně nečeká snadná práce. Ruenroeng má v lehké váze za protivníky například Kubánce Lázara Álvareze, Ázerbájdžánce Alberta Selimova, či Kazacha Berika Abdrachamova. N'Dam se bude muset popasovat mimo jiné s hvězdným Juliem Césarem la Curzem (Kuba), Holanďanem Peterem Müllenbergem či Kazachem Adilbekem Nijazimbetovem.

Mimochodem – v Riu poznáme mezi muži absolutně nové olympijské vítěze všech vah! Kubánci Robeisy Ramirez a Roniel Iglesias totiž budou startovat vždy o váhu výše, zbylé hvězdy z Londýna v čele s Ukrajinci Vasilem Lomačenkem, Alexandrem Usykem a Britem Anthonym Joshou už válí v profesionálním ringu.


Zcela jiná situace je naopak mezi ženami, kde se představí všechny šampionky z předchozích her, na kterých měl ženský box svoji premiéru. I zde je ale rozložení sil poněkud jiné. Zatímco Nicola Adamsová (váha do 51 kg) celý olympijský cyklus neprohrála na velké akci, „neporazitelná“ Katie Taylorová letos už dvakrát padla. Poprvé (na evropské kvalifikaci) se tak stalo po sérii 82 vyhraných zápasů v řadě!

„Jsem opět hladová,“ slibuje každopádně boxerka, která má i na svých webových stránkách podtitul - „Oficiální internetové stránky nejlepší světové boxerky“. Třicetiletá Irka každopádně dostane pod pěti olympijskými kruhy šanci pomstít se za zmíněné prohry jak Janě Alexejevně z Ázerbájdžánu, tak Francouzce Estelle Mosselyové. Ostatně totéž ukázala i v Londýně, kde porazila svoji tehdejší velkou rivalku a do letoška poslední přemožitelku – Sofii Očigavovou z Ruska.

Velké příběhy budou ale jistě psát i další boxeři. Američané vkládají velké naděje vedle obhájkyně Claressy Shieldsové do devatenáctiletého Shakura Stevensona, který coby juniorský mistr světa dokázal vyhrát americkou kvalifikaci. Rád by tak navázal na jeden ze svých dvou vzorů – Andrého Warda (tím druhým je Floyd Mayweather). Právě Ward je posledním americkým olympijským vítězem, když v Aténách 2004 ovládl polotěžkou váhu.

„Nezajímá mě nic jiného než box. Jsem ženatý s boxem. Chci vybojovat zlato, chci vrátit pýchu a hrdost do své vlasti,“ řekl zámořským médiím devatenáctiletý levoruký talent, který získal křestní jméno po legendárním raperovi Tupacovi Shakurovi, velkém to milovníkovi boxu a kamarádovi Mika Tysona. Stevensona ale čeká kromě již zmíněného Ramireze například irský mistr světa a bronzový z Londýna Michael Conlan.

Slavné jméno s sebou do ringu přinese také Brit Muhammad Ali, který je součástí jedné ze dvou nejpočetnějších boxerských výprav. Angličané totiž vyslali do Brazílie stejně jako Kazaši dvanáctičlennou výpravu, když neobsadili pouze jednu váhovou divizi (dámskou).

Jedenáctičlenné zastoupení mají pak Ázerbájdžánci, Číňané – kteří stále ještě těží z pokračování tréninkového systému nastartovanému před hrami v Pekingu – , dále pak ještě Francouzi, Rusové a Uzbeci. Mezi sedmi italskými boxery pak nechybí i čtyřiatřicetiletý Clemente Russo, který se pokusí po dvou stříbrech z Pekingu a Londýna konečně stanout na stupni nejvyšším.

Na zajímavé souboje se mohou těšit fanoušci kromě jiného i v nejsledovanější – supertěžké – váze. Z osmnácti kvalifikovaných boxerů (spolu s těžkou vahou nejméně ze všech divizí) je hned sedm jmen, která může reálně pomýšlet na zlato – Chorvat Filip Hrgovič, Němec Erik Pfeifer, Francouz Tony Yoka, Kazach Ivan Dyčko, Brit Joseph Joyce, Ázerbájdžánec Magomedrasul Mažidov či přemožitel posledního šampiona této váhy – Anthonyho Joshuy – Rumun Mihai Nistor.

Takže se připoutejte, tohle bude pořádný vichr! Přenosy z boxerského turnaje bude v rámci svého vysílání přenášet jak ČT Sport, tak ze tří finálových dní také Nova Sport.

KOMPLETNÍ PROGRAM OLYMPIJSKÉHO BOXERSKÉHO TURNAJE NALEZNETE ZDE!

KOMPLETNÍ SEZNAM KVALIFIKOVANÝCH BOXERŮ A BOXEREK NALEZNETE ZDE!