Děčínská Střelnice se už půl hodiny před startem galavečera plnila fanoušky rohovnického sportu. Ti, kteří nelitovali investovat do vstupenek a podpořit charitu (pro děti se vybralo na 17 tisíc korun), neprohloupili.

Těm sledující stream na youtube kanále se zároveň omlouváme za problémy s výpadky signálu. Síla energie v hale jednoduše byla větší než síla wi-fi signálu.

Už souboj o titul ve váze do 51 kilogramů nabídl parádní a vyrovnanou podívanou. Jana Prokešová v něm vyzvala Petru Laštovkovou a od úvodního gongu se bylo nač dívat. Dlužno dodat, že byť byla všechna kola opticky relativně vyrovnaná, v prvním a třetím měla Laštovková přece jen tvrdší a přesnější údery, což nakonec také rozhodlo o tom, že poprvé v kariéře mohla slavit domácí titul.

Tomu ostatně nevěřila ani dlouho poté v zákulisí, když už měla šampionský pás přehozený přes rameno a ukázala ho snad všem možným kamarádům a fanouškům. „Už jsem si zvykla, že vyrovnané duely nevyhrávám,“ usmívala se ještě lehce nesměle.

Tentokrát vyhrála. A přestože těsně, tak zaslouženě. Pokud navíc vše půjde dle plánu, mohli bychom vidět příští měsíc na MS obě finalistky, Prokešová je totiž stále především boxerka váhy do 48 kg. Do Děčína ale přijela s vědomím toho, že její váha se nejspíše neotevře.

Ve váze do 54 kg na sebe narazily jablonecká Tereza Netušilová a pražská Cassandra Swenk, která měla šanci pomstít Markétu Kapičkovou. To se jí ale dle verdiktu bodových nepovedlo. Právě tento a následující souboj byl mezi ženami ten nejvíce vyrovnaný. Swenk byla ta tvrdší z dvojice, teprve devatenáctiletá Netušilová zase šikovnější. A právě její technika nakonec slavila úspěch. Verdikt? 3-2.

Ve váze do 57 kg si to rozdaly Pražačky Alexandra Halajová a Markéta Kostrouchová. Ta byla mezi dívkami a ženami v šestatřiceti letech nejstarší účastnící. Navíc se bývalá kickboxerka rozhodla pro start teprve před deseti dny. Minulou sobotu absolvovala debut mezi šestnácti boxerskými provazy, v pátek zvládla i debut na republice a nyní až do posledního úderu bojovala o senzační titul. Bodoví ale rozhodli v poměru 3-2 (4x 29-28 či 28-29) ve prospěch Halajové.

Také váha do 60 kg přinesl skvělou bitvu. Lenka Volejníková byla nastartovaná ze semifinálové výhry před limitem nad Marií Shpak, Dominika Čiklová pak měla v kapse skalp favorizované Aleny Navrátilové. Obě ženy rozpoutaly v ringu doslova peklo a předvedly tvrdé výměny, ze kterých ale vycházela častěji vítězně druhá jmenovaná. Ta také nakonec vyhrála 4-1 na body.

Až ve váze do 69 kg jsme poznali staronovou šampionku. Devatenáctiletá bojovnice z Plzně Denisa Pauerová dřela, bojovala, na velezkušenou a o dvanáct let starší Martinu Schmoranzovou to ale nestačilo. Výhra 5-0 na body ji zajistila devátý domácí mistrovský titul. „Ta holka má styl jako chlap. Výborně se na ní koukalo,“ pronesl po galavečeru Ladislav Husárik, bronzový medailista z MS 1989.

Mimochodem, na nějakou nevraživost mezi boxerkami zapomeňte. Obě rivalky nejprve udělaly kolečko kolem svých nejbližších, aby následně společně zmizely do šaten a vrátily se zpět coby dámy.

Váze do 75 kg od sobotního podvečera vládne devatenáctiletá jihlavská Vendula Sedláčková, která ukázala velký potenciál i směrem do budoucna. O rok starší Slovenka Tatiana Manďáková měla sice před vstupem do ringu na kontě šestkrát více duelů (18 ku 3), v něm ale vládla Češka tvrdostí, rychlostí i přesností.

Po pauze pak vstoupili do ringu také muži. A ani oni se nechtěli nechat zahanbit výkony žen. Nebo, že je spíše něžné pohlaví nakoplo? Těžko říct, ale už souboj Daniela Freiherra s Ivanem Pavljukem strhlo celou Střelnici. A až do posledního úderu nebylo jasno, kdo vyhraje, po dvou kolech byl duel remízový. V tom posledním se ale větší část bodových přiklonila ke dravějšímu a o hlavu menšímu Pavljukovi. Svěřenec Oskara Lakomého tak mohl v 21 letech slavit první mistrovský domácí titul.

Ve váze do 60 kg proti sobě stanulo v ringu dohromady přes 280 zápasů. Přesto je Arturu Šachbazianovi teprve devatenáct let. S jednatřicetiletým Filipem Barákem předvedli další krásnou bitvu, kdy proti sobě stanuli vyšší technik proti menšímu dravci. Pátý z MS kadetů 2015 v ní ale v každém kole měl „o něco více ze hry“ a tak zaslouženě slaví první seniorský titul. Rival z Ostravy mu ale nedal nic zadarmo.

O váhu výše – v „64“ – se představil Šachbazianův reprezentační parťák Petr Novák a olomoucký Petr Baláž, který mohl v případě triumfu navázat na klubového kolegu Pavla Polakoviče. Ten ze zdravotních důvodů v Děčíně chyběl. Devatenáctiletý levoruký talent z Ústí ale duel nad o rok starším rivalem postupně ovládl svojí šikovností, tvrdostí a také rychlostí.

Váhu do 69 kg ovládl Václav Zadák, a to velmi rychle. Už v prvním kole nevydrželo ze semifinále načaté obočí jeho soupeře a jmenovce Vlčka a bylo po zápase. Devatenáctiletý svěřenec Filipa Miňovského se tak dočkal mistrovského seniorského titulu po třech letech boxerské kariéry.

Střední váha do 75 kg proti sobě svedla dva šampiony z loňského roku. Dva skvělé techniky. Miloše Bartla obhajující v této divizi a Martina Prázdného, který loni slavil v „69“. Oba přijeli na sever Čech skvěle připraveni. A podle toho jejich duel také vypadal.

V prvním kole byl tím šikovnějším a přesnějším ostravský bijec, tedy Prázdný. Ve druhém začal přece jen dominovat úřadující král své váhy, který neustále vyvíjel na protivníka tlak a dokázal si šikovně počkat vždy na svoji šanci pro útok.

A skutečnost, že titul zůstane i nadále na Kladně, potažmo v klubu v Novém Strašecí, potvrdil Bartl také v poslední tříminutovce. U bodových, který první dvě dějství viděli lehce obráceně, tak slavil těsné vítězství 5-0 na body.

Moravsko-český duel byl k vidění také v polotěžké váze do 81 kg, kdy se proti sobě postavili Kamil Hladký a Vitalij Bojko, šampion váhy do 75 kg z před dvou let. Ten se vrátil mezi šestnáct provazů po téměř roční pauze kvůli problémům s ramenem. Po vyrovnaných dvou prvních kolech dvou skvělých techniků nakonec rozhodlo to poslední. A ve prospěch dosud nejlépe třetího z domácího šampionátu Kamila Hladkého.

Obrovské překvapení se málem rýsovalo ve váze do 91 kg. Obhájce titulu, dvacetiletý talent Jiří Havel v prvním kole jen těžko hledal cestu na ještě o rok mladšího šikulu Pavla Jána z Prostějova. Ten dokonce nečekaně, leč zaslouženě úvodní tříminutovku vyhrál.

Ve druhé už to vypadalo, že favorizovaný svěřence Míti Soukupa chytil rytmus a dovede zápas do vítězného konce. Jenže ve třetím se strhla v ringu mezi oběma dravci nekompromisní bitva. Výsledek? Triumf 4-1 Havla a obrovský aplaus zaplněné haly pro oba.

Váha nad 91 kg svedla proti sobě dvaatřicetiletého navrátilce Luboše Veleckého a nepříjemného pořízka Martina Nováka. Prvně jmenovaný svěřenec legendárního Rudy Kraje ovládl bodově všechna tři kola, díky čemuž dosáhl na vytoužený seniorský titul, třiadvacetiletý bijec z BC Ostrava mu ale vítězství 5-0 na body nedal zadarmo. Krátce před 21. hodinou večerní tak mohli vyrážet z arény do víru města spokojeni všichni zúčastnění.

Finalisté, šampioni i fanoušci. „Nejlepší šampionát za poslední roky, proti tomu, co jsem viděl třeba patnáct let zpět? Obrovsky šla kvalita nahoru,“ vyprávěl spokojeně Husárik, který má doma osm medailí z MČR včetně dvou titulů. „V pátek jsem si říkal, že jsme mnohdy viděli předčasná finále. Neviděli,“ přidal a vedle něj stojícímu kamarádovi a devítinásobnému domácímu mistru Janu Šugárovi nezbylo než jen souhlasně pokývat hlavou…