Zlaté finále Rozbouda, Gzigónyho, Kalejeva a Beka,

stříbrné pro Čureju,Dekyse,Korbela a Urbánka

na il.fotografii Jakub Korbel

Teprve při psaní této reportáže mi došlo, že název turnaje je příliš skromný na to, aby obsáhl co  vše  se událo 26.-28. října v hale SKP v Ústí nad Labem. Konal se zde mezinárodní turnaj v boxu kadetů, věkové kategorie ročníku 1996 a mladší. Pořadatelé připravili pro naše mladé boxery možnost vyzkoušet si boj s mezinárodními soupeři a nutno dodat, že naši byli vyrovnanými soupeři, Rozboud a Korbel převyšovali! Jen těžko lze popsat tu přehlídku mladé odvahy, vůle a bojovnosti ale i obavy a nervozitu, takřka boxerskou vyzrálost i začátečnické chyby proti tomu, radost z vítězství i promarněné slzy! Našich 18 boxerů bylo rozděleno do výběru Česka a Severočeského kraje (pro přehled uvádím oddílovou příslušnost). Jejich věkový průměr byl 14 let! Podíval jsem se do své registračky a zjistil, že jsem se poprvé postavil soupeři v Západním Německu v 17 letech! Z tohoto důvodu považuji zkušenostní přínos turnaje pro naše mládežnické boxery za nenahraditelný!   Reprezentanti Slovenska a Izraele se bohužel omluvili a tak startovalo celkem „jen“ 36 boxerů, mimo našich,  dále  4 Němci, 7 Poláků, 1 Moldavan a 6 favorizovaných Litevců. Odboxovalo se celkem 28 utkání. Přes  rozdíly věkové, výkonnostní i zápasové se prokázala dobrá připravenost boxerských kadetů, kdy pouze tři zápasy skončily před limitem!   Mile mne překvapilo a zaujalo, že se trenéři domluvili a   využili turnaj i pro sparing a  boxeři kteří prohráli si tak zaboxovali  mezi sebou před zahájením oficiálního programu .  Boxovalo se na 3 kola po  2 minutách, tak to byl někdy pořádný fofr. Nejmladším boxerem byl bezpochyby 12-ti letý Jaroslav Kraml ve váze do 46 kg z BK Baníku Most.

Mládežnický  turnaj mi opětovně potvrdil, že bodovací mašinky jsou principiálně hrobařem boxu! V mnoha případech se „přepočty přepočtů“ rozcházely s průběhem boje v ringu. V jednom případě dokonce všichni mačkali „modrému“, ale na konci „mašina“ jako vítěze vyplivla „červeného“! I proto popisuji utkání  po kolech, nebo celkovým pohledem. Jednoznačně platí, že základem boxu je práce přední ruky, direkty a pohyb na nohách.  Kdo se to nenaučí, nemůže vyhrávat! Je třeba na tom právě u těch nejmladších pořádně  zapracovat a zlepšit!  V poděkování k našim mladým bojovníkům nemohu kritizovat, chci jen poukázat, nebo   připomenout….. Mrzí mne jen  že sněhová kalamita zapracovala a takovou to přehlídku našeho boxerského mládí viděla jen hrstka diváků.  Na  druhou stranu ony zážitky a zkušenosti  v boxerských kadetech zůstanou navždy, ať získali medaile, nebo si „jen“ zaboxovali na mezinárodním turnaji!

Finálové boje:

46 kg Petr Rozboud z SKB Třeboň (16let, 48 utkání/ 39 vítězných, MČR kadetů, vítěz MT Třeboň a Katovice) ,boxující v obráceném gardu, byl postavou nižší než německý borec Lorenzo Ruddies (16 let, 21/18, vicemistr kadetů Německa), ale předvedeným vyspělým výkonem svého soupeře převyšoval. Pracoval dobře v pohybu, střídal spodek –vrch a úspěšně zasahoval. Po dvou vítězných kolech ve třetím svého soupeře „semlel“ a po jeho počítání zvítězil ve 3. kole rsc. a vybojoval tak zlatou medaili.

III. místo získal  Jaroslav Kraml z BK Baník Most (12 let, 6/4, III. MČR kadetů). Ve svém mezinárodním debutu, boxoval proti o hlavu vyššímu Lorenzo Ruddiesovi a jednotlivé údery kterými Kraml boxoval na  boxersky vyspělejšího soupeře nestačily.  Přesto předvedl  Kraml bojovný výkon a zaboxoval si plná tři kola.

 

50 kg Daniel Czigóny z BC Česká Kamenice (14 let, 32/20)  boxoval v obráceném gardu a ukázal v boji s Polákem Oskarem Materou (16 let, 33/23, M Polska kadetů) dobrý pohyb a oči. Polák „samá ruka, samá noha“ aktivně útočil, Czigóny úspěšně  kotroval   a šel do úhybu. Po  vyrovnaném boji zvítězil na body přesnější Czigóny a vybojoval zlatou medaili.

III. Ivan Čonka z BK Baník Most ( 14 let. 12/6, III. MČR kadetů),  si s aktivitou, direkty a výškou  Poláka Matery neporadil a prohrál na body.

 

54 kg Marek Čureja z BC Česká Kamenice (16 let, 32/20, MČR kadetů) vybojoval vyrovnaný finálový boj s německým mistrem kadetů Davidem Khachatryanem ( 38/29. vítěz MT Halfburg a Ústí n.l. 2011). l kolo ještě zbytečně  čekal na aktivního soupeře a potom se balil. Ve druhém kole byl Němec u těla lepší, ale Čureja přidal a srovnal. Ve 3. kole  chytil Marek vzdálenost, zamakal  a švihy Němce tvrdě obtahoval, ten až „zahulil“.  V součtu to ale bylo pozdě a Čureja tak získal „jen“ stříbrnou medaili. V semifinále porazil Čureja litevského mistra kadetů Deividase Mikalaskase (15 let, 45/37) po hezkém  výkonu, kdy byl dvě kola aktivní a dobře střídal spodek-vrch soupeře.

III. Daniel Gábor z BC Poruba ( 15 let, 38/32, MČR kadetů) si to s Khachatryanem rozdal ve vyrovnaném  semifinále, když před tím porazil na body MČR kadetů Sebastiana Bytyqi z SKP Ústí nad Labem (15 let, 21/13). V semifinálovém boji bojoval, ale padal do útoků  a švihy míjel. Oba soupeři byli  veřejně napomínání za hlavu a o ten bodík mohl vyhrát jeden, nebo druhý. „Mašinka“ se rozhodla pro Němce Khachatryana.

 

57 kg  Lukáš Dekýš z BC Poruba (16 let, 35/22, MČR kadetů) byl jako na houpačce. Do finále se dostal, když se po jeho utkání s Cvasiusem Mihailem z Moldavie ( 16 let, 75/70, III. MS jun.) zblbly  „mašinky“ a označily  Lukáše jako vítěze. Ty samé mu potom   po  finálovém boji s mistrem Polska kadetů Danielem Ballerzakem ( 16 let, 37/33) „daly “  prohrát!  Ve finále  po vyrovnaném l. kole to Dekýš natáhl v dobrém pohybu na distanc, Polák byl počítán a Daniel bodoval. Třetí kolo bylo ukázkově výborné, „natáhl housle“  a svého soupeře jasně převyšoval. Obráceným rozhodnutím však získal  „jen“ stříbrnou medaili. Do budoucna je třeba zapracovat na síle a výbušnosti  direktů .

 

60 kg

III. Daniel Šafr z BC ASK Brandýs n.L. (14 let, 33/13) byl menší, než polský mistr kadetů  Jakub Dal (16 let, 22/12) , ale začal v dobrém pohybu a bojoval. S postupem času  Polákovy útoky sem tam nestíhal a nezkušeně  se balil. Šafr dával  málo úderů a zřejmě z nervozity údery jakoby hrabal a prohrál na body.

III. Jan Jiránek z  SK MP Děčín /l6 let, 13/5, III. MČR kadetů) předvedl sympatický a bojovný výkon. Vyšší mistr Litvy Remigijius Krasnickas , pozdější vítěz celého turnaje, (14 let, 52/42),boxující v obráceném gardu , na něj vlítnul jako uragán, ale Jiránek šikovně zakontroval a uklidnil ho. Ve vyrovnaném utkání byl přece jen boxer z Litvy o kousek  šikovnější a zvítězil na body.

 

63 kg V této váze se boxovalo navíc o „Pohár  olympijského vítěze Bohumila Němečka“

Jakub Korbel z BC STAR Plzeň ( 16 let, 32/20, MČR kadetů, účastník ME) si na tento pohár dělal zálusk a cestu k jeho získání začal v semifinále kdy  vyprovodil ve 3. kole rsc. polského vícemistra Lukasze Wojcika. Ve finále proti mistru kadetů Lukasi Valysovi z Litvy (15 let, 32/25) bodoval od prvního kola. Dobrou prací direktů navýšenou o účinný zadní zvedák, bral soupeři dech a  převzal aktivitu v utkání. Bodové vítězství a mimo zlaté  medaile si doma vystaví i Pohár Bohumila Němečka.

 

66 kg

III. Jaroslav Hančl z BC Mělník (14 let, 9/7) ve své mezinárodní premiéře nastoupil proti mistru Polska kadetů a pozdějšímu vítězi turnaje Sebastianu Wiktorzakovi (14 let, 42/ 34) a zabojoval, včetně závěru! Polák byl přece jen boxersky vyzrálejší a tak Hančl prohrál na body.

III. Bohuslav Kočka z Řešeto  Znojmo (16 let, 50/30, MČR kadetů) proti nebezpečnému Němci Aptí Sulimanovi (16 let, 73/58, mistr kadetů) ukázal dobrý pohyb a oči, což je jen část dobrého výkonu.  Dvě kola boxoval aktivně, ale bohužel měl přidat i v kole 3. Vyrovnané utkání skončilo remízou a o 2 pomocné bodíky, zvítězil Němec…

 

70 kg Lukáš Urbánek z ASK Brandýs (15 let, 17/10) svým zajímavě rozhozeným stylem překvapil v semifinále  vícemistra Litvy Dariuse Ašmontase (16 let, 30/22) a když ve 3. Kole zpřesnil svůj rychlý švih, vybojoval finále. Tam ale padla kosa na kámen a to co se jevilo v  semifinále jako zajímavé, nebo zvláštní se v boji proti polskému mistru Damianu Hygledaczovi (15 let, 39/33) ukázalo jako základní chyby. Chyběla přední ruka, pohyb na nohách a tím i vzdálenost, proto útoky míjel a balil se do dvojky. Po ní mu padaly ruce dolů a inkasoval.  Musí hodně máknout na základech a technice!  Bojovným srdcem a vůli silnější než box vybojoval stříbrnou medaili.

 

80 kg Ali Kalajev z SKP Ústí n.L. (15 let, 5/3) byl v mezinárodním ringu poprvé a losem se dostal do finále, kde mu byl soupeřem německý kadet Sebastian Manig (16 let, 41/16, vítěz MT Anhalt), který se ukázal jako vyzrálejší  boxer.  Nezkušený, zabalený Kalajev bojoval bez respektu, ale jeho údery byly  vlažné, na tom musí zapracovat! Ukázal ale srdce a zabojoval si 3 kola. Na body zvítězil Manig, ale Kalajavem získal stříbrnou medaili.

III. Michal Urbánek z SKB Třeboň (14 let, 5/2) doplatil na nezkušenost a mezinárodní premiéru. Na německého soupeře Sebastiana Maniga měl! Dobrými direkty bodoval i zastavoval soupeře, ale při útoku soupeře se začátečnicky balil a to rozhodlo o bodovém vítězství Němce.

 

81 kg Aleš Bek z BFC Liberec (16 let, 15/7) podal v semifinále bojovný výkon proti vícemistru Litvy Dovidasu Sernasovi (15 let, 32/24) i když přijal jeho styl boje, byl o poznání rychlejší. Po nerozhodném výsledku se rozhodčí přiklonili k přesnějšímu Aleši Bekovi. Náš borec ve finále nastoupil už proti šampiónu Litvy Tomasovi Olberkisovi (15 let, 51/43). I tentokrát byl Litevec mohutnější a útočící. Dvě vyrovnaná kola Bek úspěšně pracoval v pohybu do stran, v kole třetím se už balil a Litevec získal  převahu a zvítězil na body. Bek získal stříbrnou medaili.

(Výsledky, žebříčky atd. na www. SKP Sever Ústí nad Labem)

 

Vyjadřuji velké poděkování borcům, trenérům, rozhodčím, pořadatelům a všem funkcionářům, kteří se o konání tohoto výborného turnaje zasloužili!

Boxu zdar!                                                                                            

Ondra