LAUSANNE – Jako kdyby si ve vedení Mezinárodní boxerské federace (AIBA) řekli, že revolucí není nikdy dost. Po sundání helem, puštění všech profesionálů do olympijského ringu, je zde další uvažovaná novinka – sundání tílek.
Podle čeho nyní dokážete na první pohled rozpoznat amatérský a profesionální boxerský souboj? Ano, podle nátělníků, které jsou v amatérském ringu povinností (vyjma WSB a APB), zatímco v tom profesionálním nikoliv.
Také to by se ale mělo nyní změnit. „Je to jeden z návrhů, o kterém uvažujeme. Musí to být schváleno příslušnou komisí AIBA, schváleno Výkonným výborem AIBA a poté také MOV (Mezinárodní olympijský výbor),“ řekl agentuře Reuters mluvčí AIBA William Louis-Marie.
„Fakt, že boxeři nemají nátělníky ve WSB i APB se ukazuje jako náš nejlepší nápad za poslední roky. Dokazují to statistiky i zpětné vazby od trenérů a boxerů,“ dodal prezident federace Dr. Wu Ching-Kuo.
A zatímco ohledně začlenění profesionálních boxerů do amatérského boxu a olympijské kvalifikace se s příliš pozitivním ohlasem napříč boxerským spektrem nesetkalo, v tomto ohledu je situace trochu jiná.
„Jsme pro. Stejně jako v případě odstranění helem, které bylo jasným krokem vpřed. Ubylo srážek hlavami, ubylo otřesů mozku. Potvrdily se studie, že nejnebezpečnější jsou údery z boku, které bojovníci neviděli v důsledku zúženého zorného pole kvůli helmám,“ přidal svůj pohled na věc Brit Mike Loosemore, který zmíněné statistiky pro AIBA se svými kolegy zpracoval.
Nátělníky jsou v amatérském boxu stejně jako helym tématem již několik desetiletí. Kromě rozlišení bojovníků šlo i o jistou dávku slušnosti, obrany proti poranění od lan ringu (nyní už ale tyto důvody dávno opadly) a také kvůli absorbování potu. Ještě před pěti lety se uvažovalo, že se do nich umístí čidla kvůli přesnějšímu bodování, od toho se ale jeho změnou odstoupilo.