Společně s parťáky z pražského klubu BC BigBoard Praha stojí za tím, že 11. listopadu přijede do české metropole elitní tým kubánské reprezentace, které se v souboji Evropa vs. Kuba postaví nejlepší boxeři starého kontinentu včetně českých bijců.

Stojíš za tím, že se před třemi lety vrátil špičkový box do Prahy? Jak projekt BC BigBoard vlastně vznikl?

Asi někde u piva v hlavách Ládi Kutila a Míti Soukupa. Vzpomínali na staré doby, když boxovali za Uhelné sklady Prahy a na tréningu se Láďa o tom začal bavit s Dušanem Palcrem a Míťa se mnou. Dušan Palcr, úspěšný finančník a milovník boxu, to celé zainvestoval a já to zastřešil po stránce sportovního managementu. Fungujeme super, protože to máme dobře rozhozené a nikdo z nás to nedělá pro peníze, ale z lásky k boxu. Láďa Kutil je tou hnací silou a celé to vede. Míťa Soukup je trenérské eso a umí stmelit tým boxerů nejen z mateřského Pražského rohovníku. Díky Dušanovi Palcrovi dokážeme naplnit klubový rozpočet a uspořádat akce evropského formátu. A já dělám de facto matchmakera, což v pojetí AIBA znamená vybírat a domlouvat zahraniční posily, detaily zápasů se soupeři a vlastně celkové fungování v souladu s regulemi AIBA.

Jak důležité pro český box bylo, že se tento klub loni zúčastnil německé Bundesligy?

Z mého pohledu zásadní. A to z několika rovin. Prospělo to určitě lepšímu vnímání českého boxu v zahraničí a rozvoji partnerství, ze kterého český box benefituje i po skončení Bundesligy. A našim trenérům a boxerům to nastavilo zrcadlo. Ukázalo to, že opravdu evropskou konkurenci snese jen hrstka boxerů. Že se nesmíme smířit s úspěchy na národní úrovni, ale musíme pro naše boxery zajistit mezinárodní konfrontaci, aby se mohli rozvíjet.

Často tvrdíš, že máš amatérský/olympijský box radši než profesionální. Proč?

Odpovím ti otázkou: Jak mi vysvětlíš, že nevozíme medaile z evropských natož světových šampionátů amatérů a máme tu držitele všemožných titulových profi pásů?

Dle mě, je to dané formátem soutěží. Pokud máš jako profiboxer za sebou silného promotéra, můžeš si stavět zápasy tak, jak ti vyhovují. Proto je mnoho galavečerů, kdy dopředu většina odborníků natipuje výsledky a ty zápasy mají s boxem pramálo společného. To v amatérském boxu, když pojedeš na velký mezinárodní turnaj nebo dokonce šampionát, nevíš, koho ti los přiřkne. Já si myslím, že v České republice si boxeři, kteří odešli do profi vybrali tu lehčí cestu. Neříkám, že všichni. Do profi máš dle mě odcházet v určité fázi tvé sportovní kariéry. Pro mě jsou ti praví profíci Lukáš Konečný a Ruda Kraj. Boxeři, kteří udělali mezinárodní úspěch v amatérech a hned podepsali opravu profesionální smlouvy, které jim zajistily to, že se mohli jen věnovat boxu a snesli konkurenci se světovou špičkou. Chápu to i v případě Štěpána Horváta, Pepého Zahradníka z Qwert Boxing, nebo dalšího Plzeňáka Pavla Šoura, špičkových českých boxerů, kteří se v amatérech dostali na svůj vrchol a kvalitně dlouho dobu reprezentovali Českou republiku a asi potřebovali nový impuls. Navíc jak je v jejich případě vidět, jejich volba nese ovoce. A samozřejmě to stoprocentně chápu u fighterů, jako jsou Vasil Ducár, Václav Pejsar, Matúš Juráček či Tolja Hunanyan, kteří díky nesmyslnému zákazu AIBA týkající se provozování ostatních bojových sportů, chtějí i boxovat. Já ale profibox nehaním. Já bych byl nejraději, aby byl jeden box. Amatérský box, který bude spolufinancován profiboxem a bude hledat a vychovávat talenty pro velké profi zápasy.

Rozumím, každopádně také amatérský box se potýká s hodně neduhy a problémy. Jak vnímáš momentálně hodně vyostřený boj mezi čelními představiteli AIBA?

Je to každopádně negativní věc pro náš sport. Problémy se mají řešit u stolu, a ne přes média nebo dokonce u soudu. Situaci bedlivě sledujeme a v současnosti se snažíme získat co nejvíce informací, které si analyzujeme a konfrontujeme je se stanovami AIBA, aby zástupci ČBA na listopadový mimořádný kongres jeli kvalitně připraveni.

CELÝ ROZHOVOR SI MŮŽETE PŘEČÍST ZDE!