Dnes by oslavil své 100. narozeniny “rytíř kožených rukavic” Július Torma.
Československá boxerská legenda, historicky první olympijský vítěz ČSR z londýnských her 1948 ve welterové váze, miláček publika a nejpozoruhodnější boxer své doby, jak ho nazýval i tehdejší prezident Mezinárodní boxerské asociace Rudyard H. Russel.
Během své bohaté boxerské kariéry vybojoval téměř tisíc utkání, z toho jen v sedmi prohrál. Byl několikanásobným mistrem Mad'arska, desetkrát mistrem Československa a v roce 1949 vyhrál titul Mistra Evropy.
Julius Torma zvedal svým tanečním stylem diváky ze sedadel a v ringu vždy platil za gentlemana: „Nechodil jsem do ringu mlátit lidi. O to by v boxu ani nemělo jít. Málokdy jsem vyhrál knokautem. To mě vůbec nelákalo. Boxem jsem se pouze bavil.“
Své olympijské zlato vybojoval proti Američanovi Hanku Herringovi. “Tribuny burácely po jednom jeho sidestepu, kterým se vyhnul úderu amerického zabijáka. Ten vletěl do povrazů a úplně dezorientovaný chvíli hledal soupeře. Na samý závěr si Torma připravil skvělý rozlučkový koncert. Pustil soupeře do útoku, ale úderem pravačky na solar ho přibrzdil. Herring klesl na kolena. Dovolil mu postavit se na nohy a jako z kulometu vypustil sérii háků. S gongem navíc Američan inkasoval direkt na bradu. Box jako z velké knihy. Londýn šílel. A to jen málokdo tušil, že 168 cm vysoký boxer bojoval prakticky jen jednou rukou. Se zlomenou kůstkou na prstě levačky!
Tento úchvatný zápas se odehrál v ringu zavěšeném nad bazénem a po jeho skončení se tehdejší šéf Mezinárodní boxerské asociace lord Rudyard H. Russel postaral o nečekanou a nevídanou šou, kdy oblečený jak byl, skočil do vody se slovy: „Viděl jsem nejlepší zápas v živote!“. A když se Angličana na ME 1977 v Halle (na tomto ME vybojoval současný prezident České boxerské asociace Svatopluk Žáček bronzovou medaili, pozn. red.) zeptali, kterého boxera považuje v historii za nejpozoruhodnějšího, Rudyard Russell odpověděl bez rozmýšlení, že Tormu.”, jak popsal Anton Zerer ve slovenském časopise Pravda.
Po skončení Her byl Torma vyhlášen nejlepším boxerem celého turnaje.
Svůj tehdejší olympijský úspěch už bohužel nezopakoval. Na následujících olympiádách v Helsinkách 1952 a Melbourne 1956 skončil ve čtvrtfinále.
Sportovní úspěchy:
- 6× mistr Maďarska
- 10× mistr Československa
- ME 1945 – Dublin, do 73 kg, 3. místo
- ME 1949 – welter, 1. místo
- ME 1955 – polotěžká, 3. místo
- LOH 1948 – Londýn (Anglie), 1. místo, navíc vyhlášen nejlepším boxerem celého turnaje
- LOH 1952 – Helsinky (Finsko), čtvrtfinále
- LOH 1956 – Melbourne (Austrálie), do 75 kg, čtvrtfinále
Po skončení závodnické činnosti se stal trenérem klubu Uhelné sklady Praha. Zemřel v říjnu 1991 ve věku 69 let v Praze. Na jeho počest se na podzim v Praze každoročně koná mezinárodní juniorský turnaj Memorial Julia Tormy.