První várka změn přišla z Lausanne již v listopadu, ta druhá pak v prosinci, kdy AIBA oslavila s velkou slávou 70 let své existence. A rozhodně je o čem diskutovat. Přesný výklad pravidel lze najít na stránkách AIBA, jejich překlad pak během následujících týdnů umístí Česká boxerská asociace (ČBA) na svůj oficiální web.
Již nyní je ale jasné, že nedošlo ke změně věkových kategorií, jak bylo avizováno a předpovídáno. Muži jsou tak stále od 19 do 40 let, dorost (youth) od 17 do 18 let, kadeti (juniors) od 15 do 16 let. Co se ale změnilo je, že se věk bude určovat dle roku narození, nikoliv data. Pokud bude v daný rok (pro 2017 se to tak týká ročníků 1998) devatenáct let, je automaticky již mužem. A je jedno, že mu bude devatenáct až 31. prosince 2017.
Z tohoto důvodu se tak zrušila výjimka, kdy mohl za muže startovat osmnáctiletý boxer.
Tou úplně nejzásadnější změnou ale je, že dosud boxovaly ženy čtyři dvouminutová kola, nově ale budou boxovat stejně jako muži na 3x3 minuty! A to nejen pro elitní kategorii, ale také pro dorosteneckou od 17 do 18 let. Mladší boxerky budou stále boxovat 3x2 minuty.
Jde o hodně revoluční novinku. Vždyť i v profesionálním ringu, o jehož vzájemné propojení se AIBA posledními kroky pokouší, boxují ženy a dívky dvouminutová kola.
Ke změně dochází také u bodování. Dosud bylo u zápasů pět bodových, dva z nich a bodovali „naslepo“. Nově budou bodovat všichni sudí, nebude tak docházet k situacím, že vybraní sudí viděli duel 2-1 pro jednoho boxera, při porovnání bodování celé pětice ale zvítězil poražený 3-2.
Zajímavostí budiž, že pokud dva bodoví dají zápas nerozhodně, musí se k vítězi přiklánět celá pětice.
Hodně problémové bude i přestupování mezi jednotlivými bojovými sporty. V amatérském ringu mohou boxovat profíci, pokud toto schválí národní federace. Stejně tak i z jiných bojových sportů, nesmí ale najednou dělat třeba amatérský box a MMA. Stále platí, že si musí vybrat box, a toto stvrdit svým podpisem na příslušném formuláři.
Teoreticky může amatérský boxer odejít do profesionálního ringu a poté se zase vrátit do toho amatérského. Tj., v květnu odboxovat extraligu, v červnu si dát profesionální duel, v září opět extraligu, v říjnu opět profesionální, aby rok zakončil na mistrovství republiky v prosinci. Opět je zde vše na příslušné národní federaci.
Důležitý je zároveň dodatek, že tato pravidla jsou mezinárodní, proto se týkají – stejně jako například tejpování – pouze mezinárodních soutěží (MS, ME, turnaje pod hlavičkou AIBA, olympijské kvalifikace). Jestli všechna tato pravidla zařadí do svých osnov také národní federace pro své soutěže, je již na jejich uvážení.
V Česku musí vše schválil Výkonný výbor ČBA a STK ČBA. Jistě není bez zajímavosti, že českou federaci čeká letos volební valná hromada.
BODOVÝ VÝBĚR NĚKTERÝCH ZMĚN V MEZINÁRODNÍCH PRAVIDLECH AIBA (Pro české soutěže platí zatím schválená pravidla a soutěžní řád, který bude samozřejmě upraven. Nicméně je potřeba být trpělivý a vyčkat, neboť je potřeba zjistit z praxe, jak budou pravidla aplikována v praxi)
- Nedojde ke změně věku, jak bylo avizováno v předchozích pravidlech. Stále jsou tedy muži (elite) 19-40 let, dorost (youth) 17-18 let, kadeti (juniors) 15-16 let.
- Věk se určuje podle roku narození, nikoli přesného data. Když v daný roku bude boxerovi 19 let, je mužem, a to i v případě, že mu bude 19 let až v prosinci. Od ledna konkrétního roku je již zařazen v kategorii muži a ne dorost.
- Je zrušena výjimka, kdy mohl 18 boxer startovat za muže.
- Je zrušeno pravidlo odečtu 2 bodů při zranění soupeře hlavičkou nebo faulem. Nyní se musí provinivší boxer rovnou diskvalifikovat.
- Zásadní je změna délky a počtu kol u žen. Nyní platí pro ženy i pro muže v kategorii elite (19-40) i pro youth (17-18) pravidlo, že se boxuje na 3x3 minuty s minutovou přestávkou mezi koly. Délka kol pro kadety/kadetky zůstala na 3x2 minuty.
- Delší vlasy mohou být bez síťky, jen pokud nepřesahují délkou oblast krku. Pokud jsou delší, musí být použita síťka nebo musí být sepnuty tak, aby nevlály.
- Po úderu pod pás se nemusí napomínat po poskytnutí času na zotavenou.
- Profesionální boxeři se mohou zúčastňovat AIBA soutěží, ale jen za podmínek stanovených národní federací.
- AIBA umožní návrat sportovcům z jiných sportů (i těm profesionálním), ale nepovolí současné provozování boxu a jiných sportů a zmizela dřívější několikaletá lhůta. Ale nepůjde současně dělat box a MMA nebo kickbox. Např. když kickboxer bude chtít zpět, napíše se žádost, tu by AIBA měla schválit, ale on se už bude moc věnovat jen boxu.
- Kontinentální šampionáty budou kvalifikací pro mistrovství světa. A to i v případě dorostenců a žen.
- Naopak kadeti a školní mládež MS mít nebudou, pouze ty kontinentální šampionáty
- MS mužů bude jen každé dva roky, stejně tak také MS dorostu. Když je MS dorostu, tak není MS mužů. V kalendáři na rok 2017 chybí MS dorostu, nově tam ale je ME do 22 let.
- V kategorii mužů jsou povoleny profesionální tejpy. Což by mělo ochránit zápěstí boxerů po sundání přileb. Toto pravidlo platí jen pro AIBA soutěže, tedy MS, olympijské kvalifikace, olympijské hry, evropské hry a kontinentální šampionáty. Na běžných turnajích tyto tejpy povoleny nebudou. Pro národní soutěže stále platí, že mohou být používány jen standardizované bandáže na suchý zip bez tejpů.
- Změnilo se bodování v AOB (amatérský/olympijský box) soutěžích, kde bude nově rozhodovat všech pět bodových. Skóre mezi koly se nebude v televizi ani hlasatelem zveřejňovat.
- V APB a WSB budou jen tři rozhodčí, ale v AOB jich bude pět.
- Zároveň, když dají dva rozhodčí remízu a tři ostatní se neshodnou na vítězi (bude to 2-1 mezi těmito třemi rozhodčími), musí se přiklánět všichni k vítězi. To popisuje nový odstavec a termín tiebreak.
- Ringový má zakázáno bodovat.
- Opět zavádí se ABD (vzdání), RSC, RSCI místo KO.