„Chceme, aby mohli ti nejlepší boxeři startoval pod pěti olympijskými kruhy. AIBA letos slaví 70. narozeniny a toto je náš dárek pro ni. Chceme změny hned, ne až za další čtyři roky,“ řekl na zasedání prezident federace Wu Ching-Kuo.

„Je politikou Mezinárodního olympijského výboru (MOV) mít pod pěti kruhy ty nejlepší sportovce ze všech federací, AIBA je pravděpodobně jediná, která toto neumožňuje. Už máme vlastní soutěže (APB a WSB), kteří budou boxovat na olympiádě, nyní je ale třeba zajít ještě dále,“ promlouval k více jak 110 účastníkům sjezdu v Manchesteru Dr. Wu.

Tato slova zazněla i přesto, že olympijské kvalifikace jsou v plném proudu, v dubnu a červnu na amatérské boxery čekají poslední turnaje, ze kterých by se šlo do Ria probít a kde se o životní úspěchy budou pokoušet také čeští boxeři.

AIBA už navíc na začátku prosince loňského roku vydala první seznam šedesáti jmen ze 24 států, kteří mají účast na příští olympiádě jistou. „Podle našich stanov je změna stanov a kvalifikačních pravidel možná,“ nemá strach z krátkého času před dnešními slovy a olympijskými hrami Dr. Wu.

Dlužno dodat, že pro boxery je klíčovým datem 19. červen. Právě tento den bude AIBA schvalovat konečnou nominaci všech boxerů v deseti váhových divizích (u mužů) a tří u žen. Přesto nyní nejspíše dostanou všechny federace možnost vybrat svého zástupce. Dle jakého klíče, to zatím jasné není.

Je totiž i otázkou, jakým klíčem chce nyní AIBA boxery vybírat, mezi profesionály je navíc o sedm váhových divizí více. A přestože má vedení federace údajně zelenou od všech amatérských svazů, stejně pozitivně se na vše nemusí tvářit především profesionálové.

„Myslím, že všechny světové federace musí přemýšlet o změnách a budoucnosti sportu. U nás se to skloubí v tomto kroku. Myslíme, že jsme za prvních sedmdesát let existence AIBA daly pevné základy pro další skvělé roky. Když jsem se stal v roce 2006 předsedou, jasně jsme deklaroval, že chci v tomto směru nastolit změny. Který jiný sport vysílá na olympiádu amatéry?“ dodal Wu Ching-Kuo, který se v roce 2013 pokusil neúspěšně kandidovat i na prezidenta MOV.

Paradoxem celé situace budiž fakt, že momentálně mají dle nařízení AIBA zakázáno spolu trénovat amatéři a profesionálové, respektive spárovat, stejně jako nesmí amatérský boxer provozovat jiný bojový či úponový sport a to jak na amatérské, tak profesionální úrovni.

O tom, že by si chtěl zaboxovat ještě jednou pod pěti olympijskými kruhy každopádně v posledních dvou letech několikrát mluvil mimo jiné Ukrajinec Vladimir Kličko, spravit si chuť za zářez z her v Atlantě 1996 by mohl dostat například i hvězdný Američan Floyd Mayweather, který loni v září ukončil svoji profesionální kariéru.

Pokud by 9. dubna porazil dalšího Američana Charlese Martina, pak by mohl Brit Anthony Joshua obhajovat v Riu zlato z Londýna ve chvíli, co by byl zároveň i profesionálním mistrem světa. V podobné situaci by se objevil také například Kličkův krajan Vasil Lomačenko.