Až do roku 2011 se konalo mistrovství Evropské unie každoročně a své umění na něm několikrát předvedla také hvězdná Irka Katie Taylorová, posledního šampionátu v roce 2013 se pak vedle ní zúčastnily například i olympijská vítězka Estelle Mossellyová z Francie, skvělá Britka Natasha Jonasová či její krajanka a dvojnásobná šampionka pod pěti olympijskými kruhy Nicola Adamsová.

Právě na tomto turnaji zazářily také Češky, které startovaly poprvé pod hlavičkou Evropské unie v roce 2010. Martina Schmoranzová (do 64 kg) i Alice Šrámková (do 54 kg) se vrátily domů se stříbrnými medailemi na krku.

Letos na obě dámy navázala Petra Laštovková, která vybojovala bronz ve váze do 48 kg. Ta si nejprve poradila s Chorvatkou Gracií Maričovou 5-0 na body, v semifinále pak ale prohrála stejným výsledkem s domácí Italkou Robertou Bonattiovou.

Semifinálové boje na mistrovství Evropské unie 2017 žen (duel Laštovkové druhý v pořadí)

„Na ten zápas jsem se hodně těšila, soupeřka mi měla stylem sedět. Zápas jsem si užila, sedlo mi to, navíc se diváci postarali o skvělou atmosféru, byť fandili soupeřce,“ řekla pro Czechboxing.cz z Itálie jednadvacetiletá česká boxerka.

Byť si duel pochvalovala a odnesla si ze semifinále paradoxně lepší pocity než z vyhraného čtvrtfinále, nakonec na Bonattiovou nestačila. „Bála jsem se, že by ji to mohli dát kvůli tomu, že je domácí, pokud by šlo o vyrovnaný zápas. Ale vyhrála zaslouženě,“ přidala sportovně Laštovková, která byla v Itálii společně se Schmoranzovou, která ale vypadla po vyrovnané bitvě ve čtvrtfinále s Polkou Hannou Soleckou.

Zápas Martiny Schmoranzové na mistrovství Evropské unie 2017 žen (start jejího zápasu v čase 2:52:20 hodiny)

Ostatně rozporuplné pocity se mísily v Laštovkové ještě den po skončení celého turnaje. „Jsem za medaili ráda, ale samozřejmě to mohlo dopadnout lépe,“ přidala bojovnice, která se pro šampionát rozhodla startovat ve váze do 48 kg, byť loni boxovala o váhu výše.

„Už jsem se k tomuto kroku odhodlala jednou na mistrovství republiky před dvěma lety, kdy se ale nakonec dvě váhy sloučily. V červnu jsem shazovala na turnaj na Slovensku do jednapadesátky a šlo to hodně dobře, tak jsme se s trenérem rozhodli, že zkusím 48. Věděli jsme, že v ní mám díky své výšce větší šance,“ vysvětlila změnu váhové divize pro vrcholné mezinárodní turnaje - mistrovství Evropy či světa.

Právě tyto šampionáty pro ni budou vrcholy v příští sezoně. „Na začátku září je pro ženy velký turnaj v polských Gliwicích, v říjnu mě čeká mistrovství republiky a příští rok bych chtěl jet a uspět na mistrovství Evropy, odkud vede cesta také na světový šampionát,“ dodala Laštovková, kterou trénuje v Praze Lukáš „Masta“ Jirkovský a na úspěšný turnaj v Itálii ji připravoval český obojživelník v ringu Jan Holec.

Vyřazovací boje na mistrovství Evropské unie 2017 žen (vpravo všechny předchozí dny)

Finálové boje na mistrovství Evropské unie 2017 žen