Když vyrazili čeští boxeři a boxerky na mezinárodní turnaje v minulých letech, příliš často se z výher nad těžkými soupeři neradovali.

Loni na podzim zavedlo ČBA několik novinek, které toto mělo změnit. Především pak velmi pevná pravidla pro reprezentaci a také odměňování boxerů.

Po lednových kempech dostali tuzemští boxeři šanci předvést svoji formu na jednom z nejprestižnějších evropských turnajů – maďarském Bocskai Istvan Memorial.

A v Debrecínu se dařilo českým zástupcům nadmíru. Pojďme pěkně popořádku.

STŘEDA 7. ÚNORA – OSMIFINÁLE

7. února byly na programu úvodní osmifinálové souboje. Artur Šachbazjan sice nestačil ve váze do 60 kg na skvělého Ukrajince Alexandra Melenjuka, ostudu si ale rozhodně neudělal. Česko-ukrajinskou bilanci mohl vyrovnat Adam Trnčák, ten ale ve váze do 69 kg prohrál RSC ve 2. kole s Viktorem Petrovem.

Další dva Češi ale už uspěli. Ve váze do 64 kg ale postoupil do čtvrtfinále Pavel Polakovič, který nedal šanci Švédovi Emilu Storovi. V těžké váze do 91 kg pak Jirka Havel porazil domácího Mihalyho Tarnoczaie.

ČTVRTEK 8. ÚNORA – ČTVRTFINÁLE

O den později se do programu zapojily také ženy a dívky. Nela Freiherrová sice nechala v ringu všechno, na kvalitní Britku Lisu Whitesideovou ale ve váze do 51 kg nestačila. V lehké váze do 60 kg si ale Alena Navrátilová vyšlápla stejně jako Havel na domácí zástupkyni, když zdolala Floru Tarovou. První medaile pro české barvy zajištěna.

V mužském programu se dařilo talentovanému Miroslavu Gorolovi, který si poradil s Ukrajincem Olegem Chuljačejevem 4-1 na body a ukázal, že i s bijci z boxerských velmocí se mohou naši zástupci poměřovat.

Ve stejné váze se představil Erik Hulijev, kterému ale duel proti domácímu Maďarovi Nandoru Csokovi vůbec nevyšel a prohrál 0-5 na body. S turnajem se rozloučil také Pavel Polakovič, kterému přivedl los do cesty nepříjemného Rusa Alichana Bakajeva. Olomoucký bijec si sice zranil v prvním kole svoji pravačku, přesto dokázal duel dovést do závěrečného gongu a prohrál 1-4 na body.

Hned po něm nastoupil Petr Novák, který domácího Krisztiana Janka vyprovodil do role diváka po stejném výsledku. Nadvládu nad pořadatelskou zemí potvrdili také Miloš Bartl, který ve váze do 75 kg zdolal Adama Tótha 5-0 na body, a ve stejné váze i Miroslav Juna (tomu ale Zoltan Harcsa nenastoupil).

Velkou bitvu pak předvedl s kamarádem Davidem Michálkem ve váze do 91 kg český šampion Jiří Havel. Po zajímavém souboji nakonec slavil postup do semifinále po výsledku 4-1 na body slovenský ranař.

PÁTEK 9. ÚNORA – SEMIFINÁLE

Do pátečního programu vstupovala česká reprezentace s celkem sedmi zástupci, což na podobně obsazeném turnaji už dlouho nepamatuje.

Ve váze do 51 kg si to Jana Prokešová rozdala s domácí Zsofií Papovou a s přehledem po výsledku 5-0 postoupila do sobotního finálového programu.

Dalším dvěma českým zástupkyním se již výsledkově tolik nedařilo. Alena Navrátilová ve váze do 60 kg prohrála 0-5 na body s Chorvatkou Sarou Beramovou, Martina Schmoranzová i přes počítání soupeřky nestačila na domácí Timeu Nagyovou. Bodový verdikt duelu ve váze do 75 kg? 4-1 pro Maďarku.

Mezi muži šel jako první do boje Mirek Gorol a slovenskému rivalovi a trojnásobnému bronzovému medailistovi z kontinentálních šampionátů (ME do 22 let, ME a Evropské hry) Viliamu Tankovi nedal šanci. Cenný skalp a výhra 4-1 na body nejspíše „nakopla“ i Petra Nováka, který s přehledem přejel Chorvata Erika Pijetraje 5-0 na body.

Bohužel „kouzlo“ před duely ve střední váze vyprchalo, a byť Miloš Bartl i Miroslav Juna bojovali, s Maxem van der Pasem i Vitalijem Bondarenkovem prohráli shodně 0-5 na body a do finálových bojů (v této váze se boxovaly dva závěrečné souboje) se neprobili.

SOBOTA 10. ÚNORA – FINÁLE

Ve finále ve váze do 51 kg čekala na Prokešovou, která se už na dalším turnaji představí ve „své“ osmačtyřicítce, Britka Lisa Whitesideová. Česká bojovnice tak dostala šanci pomstít se za svoji kamarádku Nelu Freiherrovou a do ostrovní soupeřky se opravdu zakousla.

S dvojnásobnou medailistkou z MS, mistryní Evropské unie i stříbrnou z mistrovství Evropy držela Prokešová nečekaně krok až do závěrečného gongu. A byť nakonec prohrála 0-5 na body, zanechala v Debrecínu skvělý dojem.

Mezi muži se Miroslav Gorol postavil zkušenému Kazachovi Iljasovi Sulejmanovovi, který už tři sezony válčí ve WSB. Po druhém kole ale bylo po zápase, jelikož si český talent poranil ruku a reprezentační kouč Vasil Larionov rozhodl o tom, že není třeba riskovat větší zranění před blížícím se mistrovství Evropy do 22 let.

Petr Novák ve váze do 64 kg neměl v boji o zlato o nic snadnějšího protivníka. Ukrajince Timura Beljaka, čtvrtfinalisty MS 2015, se ale nezalekl a svedl s ním tvrdou bitvu až do bodového verdiktu. Ten zněl 5-0 pro favorita.

Sečteno podtrženo – čeští boxeři vezou z Debrecínu tři stříbra a tři bronzy, celkem deset vyhraných zápasů a kupu sebevědomí do dalších turnajů a mezistátních soubojů.

Mimochodem, poslední medaili z prestižního maďarského turnaje přivezl v roce 2014 v supertíze Pavel Šour. Tehdy šlo o bronz. Posledním finalistou pak byl v roce 2007 Petr Novotný, který vybojoval stříbrno ve váze do 81 kg.

JANA PROKEŠOVÁ:

„Byly to pro mě první duely po dlouhé době, což bylo na úvod znát. První zápas ale vyšel na body skvěle, ve druhém jsem šla proti hodně dobré Britce a musím říct, že jsem nečekala, že zaboxuji tak, jak jsem zaboxovala. Cítila jsem se suprově, úderově, nohy šlapaly jako hodinky, dokonce mi i trenéři řekli, že bych mohla vyhrát, byť já to tak necítila, přece jen trefovala viditelnější údery. Teď směr Bulharsko a konečně moje váha. Moc se těším, tady jsem nabrala hodně cenné zkušenosti.“

MIREK GOROL:

„V prvním zápase jsem porazil Ukrajince, co má přes dvě stě zápasů a postoupil tak do semifinále proti slovenskému reprezentantovi, který boxuje i českou extraligu. Byl jsem velmi dobře naladěný, ale v průběhu souboji jsem si poranil loket. Přesto jsem nakonec dokázal vyhrát. Ve finále proti velmi zkušenému Kazachovi jsem první kolo prohrál. Chtěl jsem bojovat dál, zkusil jsem druhé kolo, ale nešlo to. Byl to můj první turnaj mezi muži a myslím, že jsem přechod zvládl velmi dobře. Chtěl bych poděkovat reprezentačnímu kouči Vasilu Larionovovi, oddílovému Daliboru Frölichovi i mému otci Miroslavu Gorolovi, který mne k tomuto sportu přivedl. A také mamince, která to všechno prožívá, vaří mi. A nesmím zapomenout na reprezentační kolegy, byla tady skvělá parta! Díky!“

PETR NOVÁK:

„Chtěl jsem být zlatý, ale nevyšlo to. Odvezl jsem si domů cenné zkušenosti a stříbro z tohoto kvalitního mužského turnaje. Co se týče výkonu. Vždycky je co zlepšovat a na čem makat. Poděkovat chci všem, kdo mi držel palce a fandil mi. A všem těm, kdo mě podporují v tom, co dělám. Ale nejvíce chci poděkovat své rodině a mému trenérovi Vasilu Larionovovi za přípravu a zázemí, bez nich by to totiž nešlo.“

SVATOPLUK ŽÁČEK, PREZIDENT ČBA:

„Je to určitě velké povzbuzení směrem k mistrovství Evropy do 22 let. Pro většinu kluků a holek to byl první letošní turnaj. Máme tři finálová zastoupení, Jana Prokešová vyhrála jeden duel, Mirek Gorol s Petrem Novákem pak dva. Je to úspěšný vstup do sezony, kromě finále máme i tři stříbrná místa a páté Jirky Havla. Navíc dle trenéra Vasila Larionova měla do finále postoupit také Martina Schmoranzová, bodoví ale dali výhru domácí, která nakonec celý turnaj také vyhrála.“