„Tohle byly parádní mače,“ prohlásila i slavná česká těžká váha Ladislav Husárik, místní severočeský patriot.

Měl pravdu, a to v tu chvíli ještě nebyly odboxovány ani zdaleka všechny duely programu.

Jako první vstoupily do ringu ženské supertíhy Vendula Kučerová a Bára Suchánková, které byly ve váze osamoceny, a tak si o titul zaboxovat nemohly. Přesto do svého střetnutí daly maximum. Tvrdou přebíjenou nakonec ovládla prvně jmenovaná.

Následovala váha žen do 51 kg. V prvním semifinále se do sebe zaklesly dvě loňské finalistky – obhájkyně titulu Nela Freiherrová a Jana Prokešová, která je českou jedničkou ve váze do 48 kg. Opět šlo o vyrovnaný střet, ve které ale byla o něco přesnější a efektivnější strakonická boxerka, a tak si i letos zaboxuje o titul.

Soupeřkou ji bude další „stará známá“ – Petra Laštovková. První z mnoha zástupkyň (a zástupců) Pražského rohovníka se postavila nepříjemné Markétě Krejzlové z Jablonce. Tu nakonec zdolala, ale opět to byla bitva.

První duel před limitem byl ten ve váze do 54 kg mezi Cassandrou Swenk a Petrou Voborovou. Ovládla ho prvně jmenovaná a ta ve finále narazí na další jabloneckou bojovnici – Terezu Netušilovou. Ta poněkud překvapivě dokázala suverénně zdolat Markétu Kapičkovou.

První semifinále váhy do 57 kg patřilo Alexandře Halajové, která s přehledem vybodovala Nikolu Kalinovou. V tom druhém pak předvedly Markéta Kostrouchová a Nikola Spáčilová podívanou, která strhla celou halu.

Po dvou kolech byl duel vyrovnán. Do třetí dostaly obě soupeřky zjevně od trenérů Dana Táborského a Míti Soukupa stejný povel – „Dopředu, vzad ani krok“. Výsledkem byla tříminutový přebíjená na krátkou vzdálenost s obrovským množstvím úderů. Tuhle kadenci by mohl závidět i legendární samopal sovětské výroby vzor 24. O fous více měla nakonec nabito Kostrouchová.

Obrovské překvapení se zrodilo ve váze do 60 kg. Favorizovanou brněnskou Alenu Navrátilovou zaskočila svým neustálým tlakem Dominika Ciklová s Olomouce, a tak si právě ona zaboxuje o Kateřinou Humlovou uvolněný titul s Lenkou Volejníkovou. Ta vlétla na mladou Marii Shpak a ve druhém kole byl konec.

Ve váze do 69 kg splnila roli velké favoritky Martina Schmoranzová, která porazila o dvanáct let mladší Lindu Dostálkovou. Ta ale ukázala, že by jednou – třeba – mohla dlouholetou českou ženskou jedničku minimálně v této váze plnohodnotně nahradit.

Schmoranzovou vyzve v boji o titul plzeňská dračice Denisa Pauerová, která v ostré řežbě přetlačila brněnskou Barboru Píšovou. Mimochodem, právě Schmoranzová je mezi ženami jediná, která může obhájit loňské zlato. A navíc ve své váze…

Ve finále váhy do 75 kg se pak s nasazenou Tatianou Mandákovou utká dosud stále neporažená Vendula Sedláčková, která si poradila v semifinále s jičínskou Viktorii Junkovou. Tu dokázala zdolat už v prvním kole.

Mezi muži je první otevřenou vahou ta do 56 kg. A v ní se v neděli večer představí loňský šampion váhy do 52 kg Daniel Freiherr, kterou v semifinále zdola Daniela Veselého. Ten mu cestu dál „usnadil“ dvěma strženými body za vyplyvnutý chránič v posledním kole.

Jeho soupeřem bude zkušený pražský bijec Ivan Pavljuk, který narazil na prvního z rodu Zadáků – Antonína. Po prvním kole, kdy to byl naprosto vyrovnaný duel, postupně převzal svěřence Oskara Lakomého otěže zápasu a s přehledem vyhrál.

Ve váze do 60 kg se můžeme těšit na další lahůdku. Reprezentant Artur Šachbazian ukázal skvělou formu a v duelu dvou mladíků zdolal Jakuba Šudu, když předvedl krásný výkon po taktické i technické stránce.

Ve druhém semifinále mladý Jazur Zaripov v prvním kole zaskočil zkušeného Filipa Baráka, kterého dokonce poslal po hezkém kontru do počítání. Jenže ostravský bijec ukázal, že toho má již v ringu za sebou opravdu hodně a postupně zápas otočil na svoji stranu.

Ve váze do 64 kg dojde ve finále na další hodně zajímavý duel. Pavel Polakovič sice v Děčíně chybí, skvěle ho ale zatím zastupuje Patrik Baláž, který s přehledem zdolal bojovného Erika Teplého, a ve finále vyzve ústecký talent Petra Nováka. Ten pro změnu nedal šanci plzeňskému Václavu Lucákovi.

Váha do 69 kg? Václav Zadák zatím plné, svá slova z motivačního videa před šampionátem a Jakuba Matějku tvrdě ukončil zhruba v polovině druhého kola. Soupeřem mu bude Václav Vlček a Zadák tak dostane šanci na pomstu. Další ústecký mladík totiž zdolal na body Zadákova klubového parťáka Jana Pecku, který by ve čtyřiceti letech mohl některým účastníkům šampionátu (včetně svého soupeře) dělat otce.

Až ve váze do 75 kg uvidíme obhájce titulu z loňského roku ve své váze. A soupeřem mu bude poslední šampion váhy do 69 kg aneb O zlato se střetnou Miloš Bartl s Martinem Prázdným. Prvně jmenovaný ukončil ve druhém kole sen Matěje Křena, původně náhradníka, který přicestoval do Děčína ve čtvrtek na poslední chvíli. Prázdný se popasoval s vracejícím se tvrďákem Vladimírem Lengálem.

Obrovský souboj předvedli ve váze do 81 kg Vitalij Bojko a Lukáš Fajk. Také prvně jmenovaný se vrací zpět do plného zápasového rytmu a dvě kola si dokázal hlídat postup. Jenže v posledním se dostal pod obrovský tlak rakovnického protivníka, který ale svoji „motorku“ nastartoval o něco později, než bylo třeba, a tak loňskou účast ve finále neobhájí.

Stejně jako Jan Mužik titul z roku 2017. Na Kamila Hladkého tlačil, snažil se mu dostat více na tělo a rozhodnout ve svůj prospěch tvrdými údery, znojemský bijec ale vše ustál a srovnal mini-souboj Znojmo-Ostrava (Lengál vs. Prázdný) na 1-1.

Ve váze do 91 kg na sebe nejdříve narazili velký favorit Jiří Havel a konečně zdravý Daniel Broža. A přestože měl duel stejný výsledek jako jejich loňské čtvrtfinále – tedy triumf prvně jmenovaného – svěřenec Míti Soukupa postoupil těžkou zkoušku s bojovným hasičem z Klatov. Ve finále jej vyzve Pavel Ján, který si dokázal poradit na body hladce s Rostislavem Zichem.

Další překvapení na úkor loňského šampiona se konalo v supertíze. Třeboňský Adam Kolařík jako by byl zaskočený tím, že proti sobě nemá o hlavu vyššího soupeře, ale že se mu Martin Novák kouká z očí do očí. První kolo ještě favorit zvládl, ve druhém ale Novák srovnal (u všech pěti bodových to bylo po druhé tříminutovce 19-19), aby pak obrovským náporem dokázal obhájce titulu v posledním dějství doslova přetlačit a postoupit do boje o titul.

V něm ho ale nečeká nic snadného. Luboš Velecký před šampionátem prohlásil, že se vrací pro to, aby zkompletoval svoji sbírku medailí ze seniorského šampionátu. V té sbírce mu chybí zlato. V pátek k němu udělal předposlední krok, když už v prvním kole poslal do dvou počítání Lukáše Styblíka, a ringový Pavel Hynek souboj ukončil.