Bylo to symbolické setkání. V hotelu Olympionik v Mělníku, který postavil Rudolf Kraj, se ve středu sešla česká boxerská reprezentace s trenéry a užší vedením České boxerské asociace (ČBA).
„Když budete makat jako Ruda a vybojujete stříbro na olympiádě, tak si budete moct také postavit hotel,“ vtipkoval na úvod neformálního setkání Marek Šimák, šéf Trenérské rady, která celý „Projekt ČBA pro OH Tokio 2020“ nastartovala.
Ano, právě Rudolf Kraj, legendární to „Mlátička z Mělníka“, je posledním českým medailistou jak z olympijských her (2000 – stříbro), tak seniorského mistrovství světa (2003 – bronz). „Výsledky vás nejsou takové, jaké si všichni přejeme. Je pravdou, že v posledních letech nebyly od svazu vytvořené kvalitní podmínky,“ začal své skoro až vizionářské povídání Šimák.
„Nyní ale ČBA hospodaří s jedenácti miliony korun ročně, na svaz z toho jde jen minimum, takže je možné rozprostřít peníze také mezi vás. Motivovat, abyste reprezentovali, abyste makali. A také k úspěchům, které všichni chceme,“ pokračoval.
O jaké motivaci, že je řeč? Pochopitelně té finanční. Jako první si jí ostatně užívá aktuálně bronzový z mistrovství Evropy juniorů Miroslav Gorol. Tomu již na účet připlulo 50 tisíc korun. Pokud by se probil do finále, byla by odměna dvojnásobná, v případě triumfu trojnásobná.
Medaile na světovém šampionátu pak mají cenu 100 (3.), 150 (2.) a 200 (1.) tisíc.
Navíc se vedení České boxerské asociace rozhodlo odměňovat také úspěchy na velkých mezinárodních turnajích, na kterých se tuzemským bojovníkům také přestává dařit. V posledních letech příliš venkovních výher domů nepřivezli. Za triumf na zahraničním turnaji kategorie A bude odměna 15 tisíc korun, za druhé místo 10 tisíc korun, za třetí 5 tisíc korun.
Všichni reprezentanti budou pobírat denní příspěvek 500 korun za každý den strávený na turnaji nebo soustředění. „Jde o kompenzaci za to, že musíte případně opustit na delší dobu svoji práci atd.,“ nastínil Šimák.
Užší reprezentační výběr pak dostane od Nového roku půlroční smlouvy na 10 tisíc korun měsíčně. Proč na toto časové období? Ani pokladna ČBA není bezedná a boxeři, potažmo boxerky budou muset výše své pozice pochopitelně také obhajovat. Potvrzovat svoji výkonnost.
A také se zúčastňovat reprezentačních soustředění. Dvě velká budou vždy v půlročních cyklech. Také v tomto vyšla ČBA bojovníkům vstříc. Soustředění budou probíhat ve třech lokalitách tak, aby někteří nemuseli cestovat přes celou republiku. Za Středočeskou oblast je povede reprezentační trenér seniorů Michal Soukup, Severočeskou pak kouč juniorů Vasil Larionov společně s Miroslavem Vrbou, Jihomoravskou a Severomoravskou pak dostal pod dohled jeho parťák Jiří Kotiba.
Reprezentanti s podepsanými smlouvami dostanou také kompletní tréninkové vybavení v národních barvách. Že v nich budou muset jezdit na mezinárodní akce, kde budou potvrzovat výkonnost, není třeba dodávat. „Otevírají se vám nové možnosti. Je jen na vás, jak s nimi naložíte,“ shodli se v Mělníku v krátkých projevech všichni reprezentační trenéři. Včetně toho žen, Kamila Černého.
Reprezentace byla rozdělena na dva týmy. „Je mezi nimi malý rozdíl. Není problém se mezi nimi různě pohybovat dle výkonnosti. Nebo případně úplně vypadnout,“ naznačil Šimák.
Poslední varianta se týká momentálně především Evy Líškové, která na setkání nedorazila, jelikož trénuje a pracuje v Německu. „Setkání jsem se bohužel nezúčastnila, protože žiji v Německu a nemohla jsem se utrhnout z práce ve chvíli, kdy mají moji svěřenci (němečtí boxeři) před domácím šampionátem. Sice mě box živí, ale jako trenéra. V roli boxera, i když trénuji na sto procent, jde pro mě o koníček,“ řekla pro Czechboxing.cz úřadující domácí šampionka ve váze do 54 kg.
V Mělníku chyběli také Kristián Cholinský, Pavel Ján, Lukáš Dekýš a Marek Vaněček. Ti byli svými trenéry omluvení.
A tým nyní tvoří: Miroslav Gorol, Artur Šachbazjan, Petr Novák, Pavel Polakovič, Miloš Bártl, Jiří Havel, David Kotrč, Zdeněk Chládek, Jana Prokešová, Lenka Bernardová, Kateřina Humlová a Vitalij Bojko.
B tým: Martin Prázdný, Jan Gazdík, Marek Vaněček, Adam Trnčák, Pavel Ján, Petra Laštovková, Denisa Pauerová, Kristián Cholinský, Lukáš Dekýš, Nela Freiherrová, Martina Schmoranzová a Adam Kolařík.
Všichni se budou v průběhu prosince hlásit na kondičních testech, připravené jsou dva termíny. A pak může celý nový projekt ČBA směrem k lepším zítřkům odstartovat.
„Z každé podobné snahy mám velikou radost. Každý boxer ví, jak těžké je skloubit box s prací a tohle je pro nás další motivace,“ řekl ČBA šampion ve váze do 75 kg Miloš Bartl. Všichni ostatní v čele s Pavlem Polakovičem, Martinem Prázdným, Jirkou Havlem či Adamem Kolaříkem s ním souhlasili. Stejně tak dlouholetá reprezentační jednička Zdeněk Chládek.
Spokojené odjížděly ze setkání s reprezentačními trenéry, které zakončilo osobní rozebíraní vyplněného dotazníku, také ženy a dívky. „Bylo to super, myslím, že to krok vpřed,“ usmívala se vždy skvěle naladěná Kateřina Humlová, šampionka ve váze do 60 kg.
„Pro každého z nás je důležité mít zázemí, abychom mohli podávat výkony a vypadá to, že v tomto ohledu by se mohl český box posunout vpřed. Uvidíme časem, ale je to na dobré cestě,“ přidala se Nela Freiherrová, mistryně republiky ve váze do 51 kg.
Také se již těšíte na rok 2018? Ten odstartuje z velkých turnajů mistrovství Evropy do 22 let, kterého se zúčastní Mirek Gorol, Artur Šachbazjan, Petr Novák, David Kotrč (Adam Trnčák), Jan Gazdík a Jiří Havel. Ženy pak čeká evropský šampionát o měsíc později.