Z ukrajinského soustředění (Artur Šachbazjan a Petr Novák) a z české metropole (Petra Laštovková, Mirek Gorol, Kristián Cholinský a Jiří Havel) vyrazila česká výprava vstříc rumunskému „dobrodružství“. České talenty do 22 let, trenérské duo Vasil Larionov, Michal Soukup pak ještě doplnil nejzkušenější český sudí Antonín Gašpar.

V Targu Jiu jim dělá společnost dalších 36 států starého kontinentu, a i s českou výpravou se pak turnaje zúčastní na 202 mužů a 79 žen a dívek. A to už je solidní porce boxerů a boxerem. Velká kvalita.


To se ostatně potvrzuje hned dnešní první soutěžní den, do kterého zasáhne dvojice tuzemských zástupců. Ve váze do 60 kg si to Artur Adrian Šachbazjan rozdá s Francouzem Lounesem Hamraouiem, ve váze do 69 kg pak Kristián Cholinský narazí na Arménce Gurgena Madojana.

Hamraoui je semifinalistou prestižního českého juniorského turnaje Memoriálu Julia Tormy z roku 2015, loni se pak zúčastnil také prvního evropského šampionátu do 22 let, kde ale vypadl hned v úvodním kole.

Na Cholinského, který se loni potýkal se zraněními více než se soupeři, ale letos se chce vrátit ve velkém stylu a potvrdit svůj talent, čeká velezkušený Armén. Madojan má bronz z ME juniorů 2016, ve všech juniorských kategoriích už byl na ME, před dvěma lety se také zúčastnil světového šampionátu a loni ME do 22 let. Vypadl ale hned v prvním kole.


Další Češi se představí až v pozdější fázi turnaje. Petru Laštovkou čeká rovnou čtvrtfinále váhy do 51 kg, které se bude boxovat až ve středu a ve kterém narazí buď na Italku Giusy Giodaovou, nebo Turkyni Busenaz Cakirogluovou. Prvně jmenovaná má bronz z ME kadetek 2014, druhá je čtvrtfinalistkou ME juniorek 2014, účastníci juniorského MS i ME a vítězkou mistrovství EU z loňského roku.

Ve váze do 56 kg bude chtít na mládežnické úspěchy navázat Mirek Gorol, kterého ale čeká nesmírně těžký soupeř. Albánec Krenar Zeleni se v roce 2016 už zúčastnil světové olympijské kvalifikace (neuspěl) a má za sebou evropské šampionáty všech věkových kategorií – včetně seniorské. Byť zatím bez výraznějšího úspěchu. Na jejich duel by mělo dojít v pondělním programu.

Ve váze do 64 kg bude svoji vlast reprezentovat Petr Novák. Ten v úterý narazí na Ukrajince Jaroslava Charciše, který je obhájcem stříbra z loňského kontinentálního šampionátu této věkové kategorie.

Ve váze do 91 kg pak čekají nepříliš snadná sousta i na Jirku Havla. Ten se v úterý střetne o postup do čtvrtfinále buď s Gruzíncem Nikolozem Begadzem, či Litevcem Tomasem Olberkisem. Favorit?

Těžko říct, Begadze je juniorským mistrem Evropy 2015, o rok později prohrál ve čtvrtfinále s pozdějším vítězem Vladimirem Uznjanem z Ruska. Loni se pak zúčastnil už i seniorského ME, kde ale vypadl v prvním kole.

Olberkis už startoval na evropském šampionátu všech věkových kategorií, loni na tom do 22 let postoupil až do čtvrtfinále. Když se v roce 2015 zúčastnil Memoriálu Julia Tormy, vystavil mu stopku tvrdý Rakušan Alexander Mraovič, který následně zdolal také Havla a který se stal katem Litevce i na dalších turnajích, než přešel do supertíhy.

ŽIVĚ MŮŽETE CELÝ TURNAJ SLEDOVAT NA YOUTUBE KANÁLE EVROPSKÉ BOXERSKÉ ASOCIACE ZDE!

INFORMOVAT O ČESKÝCH VÝSLEDCÍCH VÁS BUDEME TAKÉ NA NAŠEM FACEBOOKOVÉM PROFILU ZDE!