Celkem pět tuzemských boxerek zasáhlo do letošního evropského šampionátu. Ani jedna nezklamala, ostatně – vyjma Schmoranzové – šlo pro všechny ostatní o premiéru na podobném turnaji.

Už ve středu prohrála ve váze do 48 kg Jana Prokešová, které vystavila v osmifinále stopku Španělka Laura Fuertesová-Fernandezová po výsledku 5-0 na body.

O den později skončila pouť turnajem také pro Kateřinu Humlovou. Dlužno dodat, že mnoho těžších soupeřek ve váze do 60 kg dostat nemohla. Irka Kellie-Anne Harringtonová ukázala své velké mezinárodní zkušenosti a s přehledem zvítězila také 5-0 na body. Pražská bojovnice se ale rozhodně nemá zač stydět.

A v pátek prohrála ve váze do 51 kg s domácí Gabrielou Rostisovovou-Dimitrovovou ostravská Nela Freiherrová. Výsledek? V oboustranně takticky vedené bitvě taktéž 5-0 pro vítězku, která přece jen ukázala větší zkušenosti, úderovou aktivitu a šikovně dokázala využít své výrazné výškové převahy.

Čtvrteční den ale také přinesl dvě české radosti.

Petra Laštovková ve váze do 54 kg doslova smetla z ringu Chorvatku Zejanu Pitesovou a odměnou ji bude čtvrtfinále s největší favoritkou této váhy – Francouzkou Delphine Manciniovou.

Jednatřicetiletá boxerka je osminásobnou šampionkou své země (první titul získala už v roce 2004 v sedmnácti letech), na kontě má přes 130 zápasů, tři medaile z mistrovství Evropské unie, třikrát se zúčastnila světového šampionátu a hlavně – obhajuje bronz z posledního ME. Její duel s Nizozemkou Anouk Echteldovou ale ukázal, že neporazitelná rozhodně není.

Pár hodin po Laštovkové slavila také Martina Schmonrazová, která si ve váze do 69 kg poradila s devatenáctiletým bulharským talentem Aslahan Sezgin Mehmedovou 4-1 na body. Sobotní čtvrtfinálová soupeřka? Finka Jelena Gustafssonová.

Ani ta není mezinárodně žádným vyjukaným zajíčkem. Před dvěma lety vybojovala bronz na mistrovství světa, je zároveň úřadující nordickou šampionkou (mistrovství severských zemí) a na Queens Cup 2016 a Feliks Stamm 2018, které pokaždé opanovala, si vždy poradila také s přemožitelkami právě Schmoranzové.

Ani šikovná Finka ale neprošla do čtvrtfinále po suverénním výkonu, a tak i zde se dá očekávat otevřená a vyrovnaná bitva. Bitva, která bude stejně jako bývá pro hokejisty na světovém šampionátu hranicí mezi štěstím s úspěchem v podobě jisté medaile a smutkem.

Obě české boxerky budou v sobotu bojovat ve večerním bloku zápasů od 17:00 hodin. Laštovková přijde na řadu hned na úvod, Schmoranzová coby pátá v pořadí. Také tyto duely můžete sledovat živě na youtube kanálu Evropské boxerské unie ZDE!