Historický úspěch české juniorské výpravy, která z ME v černohorské Budvě přivezla dvě stříbrné a jednu bronzovou medaili.

Ve dnech 13. - 22. 11. 2020 pod vedením trenérů Jiřího Kotiby a Kamila Černého nastoupilo celkem šest českých boxerů a boxerek na ME juniorů: Erik Suchý (64 kg), Miloš Beránek (69 kg), Michal Láník (81kg), Veronika Zajícová (51 kg), Claudie Tótová (54kg) a Kristýna Václavíková (64 kg). Výpravu ještě doplňovala mezinárodní rozhodčí AIBA Terezie Krejbychová.

První zápas měla na turnaji Claudia Tótová (54 kg), která se postavila proti Španělce Romaně Puente a výsledkem 4:1 na body si hned prvním zápasem zajistila bronzovou medaili. O postup do finále se pak utkala s Ukrajinkou Katerynou Bodnarchuk, se kterou si poradila jednoznačně 5:0 na body, kdy u bodových rozhodčích vyhrála všechna tři kola. Claudia přesně dbala pokynů trenérů z rohu, v průběhu zápasu měnila taktiku a nepolevila ve své bojovnosti do poslední vteřiny. Ve finále se pak potkala s velmi zkušenou a tvrdou ruskou soupeřkou Lianou Tarasian, které podlehla 1:4 na body. Claudia tak vybojovala na ME stříbrnou medaili.

Veronika Zajícová (51 kg) zvládla svůj vstup do turnaje skvěle a porazila Ukrajinku Dariu Hutarinovou 5:0 na body, čímž si zajistila bronz. V boji o finále prohrála s výbornou Ruskou Anastasiou Kirienkovou 0:5 na body. Zde se projevila větší zkušenost ruské závodnice. Pro Veroniku to byl jistě nesmírně cenný zápas. Veronika obohatila sbírku české výpravy o bronzovou medaili.

Kristýně Václavíkové (64 kg) utkání vůbec nevyšlo. Kristýna je velmi dobrá boxerka a naděje trenérů i jí samotné byly jistě mnohem větší. Bohužel zde sehrála svoji roli i psychika, protože nastoupila proti domácí černohorské soupeřce Nině Radenović, která měla silnou podporu. Toto utkání Kristýna prohrála těsně na body 2:3. Tím pro ni turnaj bohužel skončil.

Miloš Beránek (69 kg) nastupoval druhý den turnaje. Po velmi těsném a posléze diskutovaném výsledku 2:3 na body prohrál s Rumunem Cosminem Hermeziu. I pro něj tímto turnaj skončil.

Michal Láník (81 kg) prohrál s domácím borcem Petarem Lijesevicem. Po třech počítáních v prvním kole byl zápas rozhodčím ukončen rozhodnutím RSC (referee stop contest). Nutno dodat, že černohorský borec ukončil podobným výsledkem více svých utkání na turnaji a ME 2020 nakonec zcela jednoznačně ve své váhové kategorii do 81 kg vyhrál.

Nejvíce utkání s nejtěžšími soupeři vybojoval z české výpravy Erik Suchý (64kg). Třetí den turnaje si výborným výkonem a výsledkem 4:1 na body proti Adrianovi Bucsovi z Moldávie zajistil postup do čtvrtfinále. V něm porazil zkušeného Litevce Nedase Gudomskase 5:0 na body a zajistil si bronz. V boji o finále porazil 5:0 na body jednoho z nejpreferovanějších a nejtechničtějších boxerů turnaje Bozorboie Matyakubova z Ukrajiny. Ve finále se pak utkal o zlato s Rusem Mikailem Zainabulovem se kterým předvedl velmi vyrovnaný zápas. Erikovi bohužel na konci třetího kola došly síly. Rus využil situace a v momentě, kdy se u rozhodčích lámal tento velmi těsný zápas, projevil větší bojovnost. Zápas pak skončil výsledkem 3:2 na body pro Rusa. Erik Suchý vybojoval nádhernou stříbrnou medaili a vylepšil si tak své páté místo z juniorského ME v roce 2018, kdy vypadl ve čtvrtfinále.

Podobného výsledku dosáhl naposledy Lukáš Konečný, poslední český finalista z ME juniorů, který byl druhý v roce 1995. Před ním získali stříbrné medaile také Michal Franek (71 kg) v roce 1984, Pavol Polakovič (67 kg) v roce 1992 a Jan Bezvoda (91 kg) v roce 1992.

Gratulujeme celé výpravě za skvělou reprezenatci a výkony.

Dvojnásobnou radost měl také trenér ženské juniorské reprezentace Martin Klíč, který se nemohl turnaje zúčastnit, protože se mu těsně před odletem narodilo miminko. Gratulujeme tedy tímto i jemu.