Začněme tradičně – do bulharské metropole vyrazilo dnes pět českých boxerek, dva trenéři, mezinárodní rozhodčí a lékař. Jmenovitě? Jana Prokešová (váha do 48 kg), Nela Freiherrová (do 51 kg), Petra Laštovková (do 54 kg), Kateřina Humlová (do 60 kg) a Martina Schmoranzová (do 69 kg), Kamil Černý, Tereza Krejbychová a Margarit Margaritov.

Letošní mistrovství Evropy je pro dívky a ženy ve věku od 19 do 40 let kvalifikací na Evropské hry 2019, které se uskuteční v běloruském Minsku. V pěti vahách – do 51, 57, 60, 69 a 75 kg si zajistí účast na druhé „evropské olympiádě“ vždy deset boxerek.

Skvělou zprávou budiž i skutečnost, že všechny bitvy ME žen budou moct fanoušci boxu sledovat každý den na youtube kanále Evropské boxerské federace EUBC. České boxerky pak mají před sebou výzvu, která rozhodně stojí za to.

Kromě zmíněné nominace na Evropské hry (pro Freiherrovou, Humlovou a Schmoranzovou) také mohou pokračovat ve skvělém českém roce 2018. Vyjma mistrovství Evropy do 22 let zatím tuzemští zástupci přivezli medaile ze všech kontinentálních vrcholů – v juniorech Daniel Mikušťák (bronz), mezi školní mládeží pak Robin Tokár (také bronz) a David Polák (stříbro).

My jsme ještě před cestou českých žen všem položily čtyři shodné otázky. Jejich odpovědi a připravenost na první z vrcholů sezony (boxerky mají v listopadu na programu také mistrovství světa) si můžete přečíst níže.

1. Jak proběhla příprava na mistrovství Evropy?

2. Poslední sparingy jste absolvovaly v Polsku. Vyvedly se? Čeho všeho se tento kemp týkal?

3. S jakými cíli na mistrovství Evropy jedeš?

4. Ženy mají letos dva vrcholy, ME i MS. Jsi za to ráda?

JANA PROKEŠOVÁ (24 let, váha do 48 kg, vicemistryně ČR 2017, první účast na ME seniorek):


1. Příprava probíhala v podstatě už od lednového soustředění v Bedřichove s trenérem Vasilem Larionovem a Kamilem Černým, kde jsme nabrali objem a vše zúročili na velkých turnajích v Maďarsku a Bulharsku. Poté následoval přípravný turnaj v Klokočově, kde jsme měly dva zápasy a poslední přípravný a výherní duel proběhl minulý týden v rámci Bikefestivalu. Následně jsme odjely s Martinou Schmoranzovou a Alenou Navrátilovou do Polského Walczu, abychom vše doladili s koučem Michalem Frčkem doma v klubu.

2. Sparingy v Polsku byly parádní. Sice tam neměli Poláci moji váhovou kategorii, ale tyto sparingy mi daly opravdu hodně. Všechny jsme byly rády, že jsme mohli kemp absolvovat. Byl zaměřený na ostré sparingy a maximální rychlost.

3. Na mistrovství Evropy bych chtěla zúročit vše, co jsme dosud natrénovali, a udělám vše, co je v mých silách, aby tomu tak bylo.

4. Určitě jsem ráda, jsou to případně další zkušenosti a možnosti boxovat s kvalitními soupeřkami z celého světa. Těším se na oba šampionáty a ráda bych tímto chtěla poděkovat za dosavadní letošní práci Michalu i Kamilovi!

NELA FREIHERROVÁ (25 let, váha do 51 kg, mistryně ČR 2017, první účast na ME seniorek):

1. Vše klapalo tak, jak mělo. S trenéry Daliborem Fröhlichem a Jirkou Kotibou jsme pracovali na boxerské technice a nově mi přibyly tréninky pod vedením kondičního trenéra Romana Kocourka. Absolvovala jsem také několik zápasů, abychom věděli, co je potřeba postupně pilovat na lapách a poprvé za dobu, co boxuji, se mi nenásilně a bez problémů povedlo doladit váhu téměř dva týdny dopředu, což mi celkově přípravu výrazně zjednodušilo. (úsměv)

2. Kempu v Polsku jsem se bohužel nezúčastnila, protože jsem musela splnit ještě pár povinností týkajících se mého studia, ale ani doma v Ostravě jsme neslevili z tréninků a pokračovali v rozdělané práci. Navíc jsme se domluvili s p. trenérem Hlavačkou (kouč slovenské reprezentace), který nás u sebe uvítal a dal nám možnost si kvalitně zaspárovat v Nitře.

3. Chtěla bych především co nejlépe prodat to, na čem jsem já i spousta skvělých lidí okolo mě systematicky pracovali.Nakolik to bude stačit na turnaji takového formátu, se uvidí, ale jsem rozhodnuta nechat v ringu vše, co ve mě je. Je to moje první účast na ME, a já jsem strašně ráda, že toho mohu být součástí.

4. Jsem ráda za každý turnaj, kde se dají nasbírat zkušenosti. Bylo by skvělé se i v listopadu poměřit s těmi nejlepšími boxerkami ve své váze.

PETRA LAŠTOVKOVÁ (22 let, váha do 54 kg, 3. místo na mistrovství EU 2017, první účast na ME seniorek):

1. Po krátké pauze po evropském šampionátu do 22 let jsem se vrátila do tréninku pod vedením Michala Soukupa a kondičního trenéra Michala Gregora. Příprava proběhla bez jakýkoliv zranění, takže dobře.

2. Kempu v Polsku jsem nemohla zúčastnit. Ale byla jsem před měsícem na soustředění v Německu.

3. Získat medaili na mistrovství Evropy by pro mě znamenalo opravdu hodně.

4. Ano. Jsem moc ráda, že můžu jet na evropský šampionát a doufám, že se na podzim podívám i do Indie na ten světový. (úsměv)

KATEŘINA HUMLOVÁ (24 let, váha do 60 kg, trojnásobná mistryně ČR, první účast na ME seniorek):

1. Tak nějak všelijak. Člověk si rozplánuje tréninky, školu, práci i osobní život a pak se vše přesune o měsíc, na jiné místo a vlastně ještě čtrnáct dní dopředu ani není jisté, zda pojede či ne. Tenhle chaos je velmi těžké sladit dohromady s reálným životem. Naštěstí jsem byla obklopena správnými lidmi, se kterými jsme formu vyladili a vše dotáhli do úspěšného konce. Ohromné DÍKY patří zejména Štěpánu Pitrovi a tréňovi Míťovi. (úsměv)

2. Zmíněné sparingy jsem neabsolvovala, protože v té době jsem měla důležité školní povinnosti a závěrečné jízdy a testy v autoškole, které jsem právě kvůli boxu už několikrát přesouvala.

3. Tak samozřejmě medaile by byla krásná (ať už z kteréhokoliv kovu), každopádně jsem realista a vím, že ty zkušenosti až tak velké ještě nemám. Každopádně dám do toho vše!

4. Mám k tomu asi neutrální postoj. Prostě jak to je, tak to je. Hlavně ať je jasný a přesný termín.

MARTINA SCHMORANZOVÁ (31 let, váha do 69 kg, několikanásobná mistryně ČR, dvakrát bronzová z ME 2011 a 2016, úřadující světová osmička ve váze do 64 kg):

1. Příprava proběhla tak, jak měla. Udělala jsem pro šampionát maximum a teď už to jen prodat.

2. Kemp byl poslední přípravou před Evropou a myslím, že se tyto zápasové sparingy celkově hodně povedly. Šlo především o doladění rychlosti.

3. Cíl je jen jeden – přivést medailičku.

4. Ano, jsem za to moc ráda. A platí totéž, co pro mistrovství Evropy. Vybojovat medaili, ze světa mi totiž navíc dosud utekla a několikrát hodně těsně.