„Létat jako motýl a bodat jako včela.“

Legendární věta ještě legendárnějšího boxera, který se zapsal do historie boxu svým originálním stylem připomínající tanec, svojí rychlostí, dravostí, dobrosrdečností, ale i svou prostořekostí a drzostí.

Dnes si připomínáme výročí úmrtí Muhammada Aliho, který zemřel dne 3. června 2016 ve věku 74 let. Boxera, kterého v roce 1999 renomovaný časopis Sports Illustrated vyhlásil nejlepším sportovcem století.

Muhammad Ali se narodil 17. ledna 1942 v Louisville v Kentucky a dostal jméno po svém otci, Cassius Marcellus Clay. Jako Cassius Clay si vydobyl obrovský respekt v amatérském ringu, kde zvítězil ve 100 utkáních ze 108 a svoji kariéru amatérského boxera završil na olympijských hrách v roce 1960 v Římě, kde vybojoval zlatou medaili v polotěžké váze. Poté odchází do profesionálního ringu do váhy těžké.

V roce 1964 předvedl další senzaci, když dokázal s přehledem porazit tehdejšího světového šampiona a jasného favorita Sonnyho Listona, který si nedokázal poradit s jeho rychlostí a neobvyklým stylem. Cassius držel při zápase své ruce téměř u pasu a spoléhal se na svoje bleskové reakce. Když se ho před zápasem novináři ptali, jaká je jeho taktika, odpověděl: “Létat jako motýl, bodat jako včela. Protože nemůžete zasáhnout, co nevidíte.“ Skromností neoplýval, ale “zkuste být skromný, když jste tak skvělý”, jak sám s oblibou říkával.

Byl velkým bavičem, o svých soupeřích skládal posměšné básničky, ale zároveň byl velkým dobrákem a miláčkem lidu. Říká se o něm, že byl boxerským Robinem Hoodem, který rozdával své jmění chudým.

Po vítězství s Listonem však šokoval svět ještě jednou, když si prakticky za dne na den musel celý boxerský svět začít zvykat na jeho nové jméno, Muhammad Ali. K přejmenování ho vedl mimo jiné i otrocký původ jeho prapradědečka. A Ali nechtěl být otrokem. Jméno Muhammad Ali odkazovalo na jeho podporu sdružení muslimů černošského původu, které si říkalo Islámský národ a jehož cílem bylo zlepšit stav afroamerických občanů ve Spojených státech. I když tímto krokem přišel o část fanoušků, přesto jeho boxerská hvězda stoupala strmě vzhůru. Vyhrával jedno utkání za druhým, a to až do roku 1967, kdy odmítl narukovat do Vietnamu a přišel tím na tři roky o boxerskou licenci.Krátce po návratu do ringu utrpěl první porážku s Joem Frazerem, kterému to ovšem o několi let později vrátil.

Na začátku 80. let u čtyřicetiletého Aliho však lékaři diagnostikovali Parkinsonovu chorobu. Chorobu, která ho velmi rychle požírala. I přesto se veřejnosti nestranil. V roce 1996 na olympijských hrách v Atlantě zapálil olympijský oheň. Naposledy se na OH ukázal ještě v roce 2012, kde byl symbolicky jedním z nosičů vlajky.

Muhammad Ali byl a je nezapomenutelným sportovcem, jediněčný svým boxerským umem a stylem a přístupem k životu, který inspiroval a stále inspiruje mnoho boxerských nadšenců.