Jaké máte celkové dojmy z Mimořádného kongresu AIBA v Dubaji?

Pozitivní, hlavně z návrhu ohledně zachování mužských váhových kategorií a přidání dvou ženských a z odůvodnění proč to AIBA takto chce (VÍCE ČTĚTE ZDE!)

AIBA si zvolila nového prozatímní prezidenta, co si o něm myslíte, co o něm víte?

Znám se s ním jen z boxerského prostředí, je dlouholetým viceprezidentem AIBA. Co se týká jeho aktivit mimo box, ty neznám, nic o nich nevím, proto mi nepřísluší je komentovat.

Mrzí vás hodně, že pan Falcinelli do toho nešel dál? A proč vlastně nechtěl pokračovat v čele AIBA? A zůstává šéfem EUBC?

Ano mrzí, troufnu si říct,že jsme s Frankem kamarádi, dobře se známe z doby, kdy jsme oba vedli své národní týmy. Dle jeho sdělení v Dubaji to jsou rodinné důvody. Jaké, to nevím. Šéfem EUBC, pokud vím já, zůstává. O tom se tam nemluvilo.

Co si AIBA od nového prozatímního vedení slibuje?

Dle mne hlavně to, že se stabilizuje finanční situace – zprůhlední se sponzorské smlouvy a že dovedou AIBA k řádným volbám v listopadu tohoto roku.

Dle předložených dokumentů to vypadá, že AIBA v žádných potížích není, bankrot ji nehrozí. Je to tak i ve skutečnosti? Zklidnila se i v zákulisí situace?

Já do financí AIBA nevidím, jen to co vím z materiálů přednesených zde. Dle toho se situace zklidnila, prozatímní vedení podniklo kroky k odvrácení potíží a hrozícího bankrotu.

Je dle vás dobře, že se Dr. Wu nedočkal čestného předsednictví, že byli zástupci proti?

Ano , za jeho vedení se AIBA dostala na okraj bankrotu a měl by za to být ještě ‚odměněn‘?

Co říkáte na výstup směrem k hrám v Tokiu a změnám v počtu vah u žen a mužů? Jaké jsou návrhy, a který se tobě zamlouvá nejvíce?

Mně se zamlouvá návrh AIBA, který jsme na kongresu podepsali, tzn. zachování stávajících 10 mužských kategorií (od 49 až nad 91) a přidání dvou ženských kategorií (57 a 69 kg), které zvýší jejich počet na pět s tím, že se sníží počet boxerů mužů v některých vahách.

Jste rád, že se omezily pravomoci prezidenta na úkor Výkonného výboru, byť to znamená delší čas pro případné dotažení jednání, podepsání smluv?

Dle mne je to vždy o lidech a chování se při hospodaření se společnými prostředky.

V listopadu bude další kongres, volební. Jaké má dle tebe šance Vladimir Kličko na zvolení třeba i do čela AIBA, jak si to přál Dr. Wu? V Dubaji tento návrh neprošel, na Ukrajině s ním příliš nesouhlasí, na druhou stranu před dvěma týdny zemřel bývalý dlouholetý prezident ukrajinské federace Igor Gajdamak…

Hlavně by Kličko musel mít podporu své národní federace. V Dubaji se o něm moc nemluvilo, dle mne šanci nemá, Gajdamak již prezidentem není dosti dlouho, mají jiného.

Co zásadního ještě dle vás v Dubaji zaznělo?

Třeba to a že se sbližuje náš AIBA box a s tím profesionálním a jejími organizacemi (WBA, WBC, WBO a IBF), ale třeba prezident americké asociace řekl, že oni něco podobného mají v USA výslovně zakázané zákonem. Dále velký tlak o zrovnoprávnění žen v boxu a to nejen v počtu registrovaných boxerek, ale také v oblasti vedení AIBA.

A trochu odlehčeně na závěr. Bude mělnická odveta mezi Rudou Krajem a Sašou Lebzjakem?

Se Sašou Lebzjakem jsme na toto téma mluvili, on se tomu zasmál a pochválil současnou formu Rudy a pozdravuje ho. Jestli má Ruda Kraj o odvetu zájem, to se musíš zeptat jeho...