Erik Hulijev, Jiří Havel a Martin Parlagi. Tento trojlístek bude hájit česko-slovenské barvy v hlavním programu prestižního souboje Evropa vs. Kuba. Posledně jmenovaný bijec narozený ve Vranovu nad Toplou, ale dlouhodobě žijící v Praze, je pak největším překvapením evropské soupisky.

„Já počítal se zápasem v Karlových Varech na galavečeru Qwert Boxing, když se mi ozval Pavel Hynek, že by se se mnou chtěl ještě spolu s Láďou Kutilem sejít. Tam mi nabídli souboj proti Kubánci v amatérském ringu. Okamžitě jsem na to kývl, byla to obrovská výzva a ty já miluji,“ začíná Parlagi své vyprávění pro Czechboxing.cz.

S ohledem na fakt, že se následně přípravy galavečera Box Live v lázeňském městě pozastavily, zvolil dobře. Devětadvacetiletý šikula s tvrdým úderem už přišel nasát atmosféru amatérského turnaje minulý týden na prestižní juniorský Memoriál Julia Tormy.

„Já ji nasávám již delší dobu při trénincích v Pražském rohovníku pod vedením Míti Soukupa,“ usmívá se vždy skvěle naladěný bijec. Úsměv ze tváře mu nesebraly ani první tréninky, na kterých byl od skvělých amatérských boxerů bitý.

„Musel jsem si zvykat, ale je to trénink od tréninku lepší. Víš, pro mě to byla i celkem motivace, nakoplo mě to. V profi musíš být neustále v přípravě, kdyby se někdo ozval se zajímavou nabídkou, trochu mi z toho již hrabalo, teď mám nový impulz a motivaci,“ svěřil se Parlagi.

Tou motivací není nikdo menší než vynikající šestadvacetiletý Lazáro Álvarez. Úřadující vicemistr světa, trojnásobný světový šampion a také dvakrát bronzový na olympijských hrách. Své triumfy získával nejprve v bantamové váze, nyní již boxuje lehkou od 60 kg, ve které se postaví právě Parlagimu.

„Bantamovou bych už asi nedal, byť teď jsem navážil 58,5 kilo,“ říká bijec, který se pohybuje v profesionálním ringu v pérové divizi (57,2 kg). A který má ještě jednu motivaci. Když na zmíněném Tormovi zjistil chorvatský supervizor turnaje Marko Markovič, že se Parlagi vrací do amatérského ringu, přilétla další nabídka.

Právě Chorvati chtějí od nového ročníku vstoupit do WSB (poloprofesionální soutěž pod hlavičkou AIBA). A pro lehkou váhu by se jim zamlouval právě slovenský bijec. „Bavili jsme se o tom. Stejně jako o mojí registračce. Trochu s tím je problém u slovenského svazu, protože mají jiné regule než AIBA i EUBC (což je možné, pravidla národních svazů nemusí kopírovat ta mezinárodní). Snad se všechno papírově stihne, počítám s tím. A nejen já,“ přidává k tomuto tématu.

Dle posledních zpráv už je jeho amatérská registračka u slovenského boxerského svazu vyřízená a jeho startu v Lucerně tak nic nebrání. Když v ní boxoval naposledy, psal se datum 30. prosince 2013 a proti sobě měl odolného běloruského veterána Chavažiho Chazihaje.

22. listopadu jej čeká daleko složitější oříšek k rozlousknutí. „Žádný tlak si nepřipouštím. Neřeším, že jdu coby profík z kůží na trh. Jistě, někdo vnímá, že profi by mělo být lepší, než amatérský box. Ale tito lidé mnohdy neví, jak to skutečně je. A proti mně bude stát absolutní světová špička. Oba mám toho druhého čím překvapit. Když vyhraji, tak vyhraji, když prohraji, tak prohraji. Svět se nezboří, nikdo neumře, je to sport. Chci udělat hlavně pěkný zápas,“ nepřipouští si Parlagi tlak.

Ostatně pro něj bude zápas s Álvarezem zajímavý ještě z jiného pohledu. Coby sedmnáctiletý mladík se v dubnu roku 2005 postavil na GP Ústí nad Labem tehdy úřadujícímu olympijskému vítězi z Atén 2004 Yanu Bartelemymu. Prohrál 2-19 na body. O tři roky později na Grand Prix Ostrava zdolal 9-6 na body jeho krajana Andryho Laffitu, který dorazil do Česka coby úřadující stříbrný z her 2008 v Pekingu.

V Lucerně tak dostane šanci převážit bilanci s boxery z nejúspěšnější amatérské reprezentace na mezinárodní scéně na svoji stranu. A tím se mnoho rohovníků v historii pochlubit nemůže. „Těším se a doufám, že bude plný dům,“ dodává chráněnec Stanislava Škody z Box Events.

Pokud chcete patřit mezi ty, kteří Lucernu zaplní, lístky v ceně od 500 kč jsou stále ještě k dispozici na portálu Ticketpro.cz. Z předprodeje ale mizí velkou rychlostí…

KOMPLETNÍ INFO O SOUBOJI EVROPA VS. KUBA NALEZNETE ZDE!