Sedm mladíků a dvě slečny vyslala česká reprezentace do bulharského města bojovat o čest a medailové úspěchy. A oni obojí naplnili měrou vrchovatou.

Ve váze do 44,5 kg reprezentoval Tomáš Bažo, do 48 kg Robin Tokár, do 50 kg Ladislav Plachetka, do 54 kg Daniel Daníček, do 56 kg Martin Balog, do 59 kg Alan Lansinger, do 72 kg pak David Polák. Mezi dívkami pak v pětačtyřicítce Natalie Dudová, ve váze do 48 kg Eliška Cihlářová.

Na celou výpravu pak dohlíželi Pavel Duda, Stanislav Ivanov a Jaroslav Kubíček. Nechyběl ani mezinárodní rozhodčí Stanislav Nechvátal.

A jak si jednotliví čeští zástupci vedli?

Bažo nestačil na tvrdého Gruzínce Sabu Chebučavu už v prvním kole, podobně jako Alan Landsinger, který prohrál s Maďarem Mateem Horváthem, Ladislav Plachetka a obě dívky, které nestačily na své soupeřky už v rámci čtvrtfinálových bojů. Dudová prohrála s Ukrajinkou Viktorií Janevičovou, Cihlářová s Angličankou Charan Dhesiovou, která ve své váze vybojovala stříbro.

Mimochodem, Bažo i Plachetka prohráli s pozdějšími vítězi svých vah, přemožitel Landsingera si odvezl domů bronz.

Zbylá česká čtyřka vždy alespoň jeden zápas dokázala vyhrát.

Robin Tokár nejprve zvládl první kolo proti Bulharu Venu Stojanovovi, následně také čtvrtfinále s Hadim Bashem z Izraelem, čímž si zajistil medaili. Ta měla nakonec bronzový lesk, do semifinále totiž Tokára nepustilo zranění.

Daniel Daníček zdolal v osmifinále hladce Makedonce Nikolu Radenoviče, ve čtvrtfinále ale prohrál s Ukrajincem Maximem Knutem.

Martin Balog začal šampionát vítězstvím nad Bělorusem Daniilem Rudovem, aby následně v dalším těsném souboji nestačil na domácí naději Iskrena Michailova.

Druhou medaili tak vedle Tokára přivezl do srdce Evropy David Polák. Stále ještě třináctiletý talent nejprve zvládl skvěle čtvrtfinále s Rumunem Alinem Davidem Berhardtem, aby si následně poradil také s Ukrajincem Vadimem Maximovičem. Až ve finále nestačil na Rusa Daniila Kolotova, se kterým prohrál 2-3 na body.

„Nevadí, v kadetech mu to vrátím,“ řekl pro Karvinský deník český mladík, kterého sice rozhodčí vyhrát neviděli, fanoušci a diváci v hale ale ano. „Nebylo to jen v našem případě, to, jak protěžovali ruské boxery, bylo až trapné. Všichni viděli vyhrát soupeře, ale rozhodčí vždy vyhlásili za vítěze Rusa,“ ušklíbl se také jeden z trenérů Jaroslav Kubíček.

Pro severočeský box jde každopádně o další velký úspěch. Je to měsíc, co se z mistrovství Evropy juniorů vrátil do Karviné s bronzovou medailí Daniel Mikušťák.

A to už příští týden začíná kontinentální šampionát ženám…

KOMPLETNÍ VÝSLEDKY MISTROVSTVÍ EVROPY ŠKOLNÍ MLÁDEZE NALEZNETE ZDE!