Osmdesáté narozeniny oslaví v pátek 11. prosince legenda československého i českého boxu Alexander Bögi. Bögi byl nejenom vynikajícím boxerem, ale především skvělým trenérem, který vychoval přes sto mistrů republiky, několik medailistů z mistrovství Evropy, medailisty z mistrovství světa armád, ale i účastníky několika olympijských her.

Jeho rukama prošla taková jména jako Petr Sommer, Rostislav Osička, Zdeněk Kortiš nebo Pavol Polakovič a mnoho dalších. Jak sám říká, mohl by jmenovat hodně dlouho.

Bögi se boxu věnoval od roku 1955 a v roce 1959 získal první titul mistra republiky. Byl dlouholetým reprezentantem Československa a působil jako vrcholový sportovec v ASD Dukla Kroměříž. Stal se čtyřikrát národním mistrem v družstvech, byl bronzový z mistrovství armád. Od roku 1970 působil jako trenér a od roku 1975 šéftrenér Dukly Olomouc. V posledních letech se věnuje především mládeži, protože v mládí vidí perspektivu.

Jeho srdce patří boxu již přes šedesát let. O boxu říká, že je to balet v ringu. “Box je nejinteligentnější ze všech sportů, protože se dělá v rukavičkách. Je to šerm pěstí. Máme v klubu spoustu maturantů, i vysokoškoláky. Hloupý boxer nic nevymyslí. Ti, kteří nic nevymyslí, můžou trénovat jen kondičně. Boxer, který chce uspět, musí být připravený po všech stránkách,“ zdůrazňuje. Box označuje za gentlemanský sport. „Když se boxer otočí, nikdo ho už neudeří, žádné podpásovky se tu nenosí. Boxeři jsou ohleduplní,“ jak svěřil pro Český rozhlas Olomouc.

“Lexovi”, jak se mu mezi boxery familiárně říká, přejeme pevné zdraví a hodně sil.