„To je skvělé, spolu s velvyslanectvím jsme jejich přílet vyřešili a už máme i všechna jména. Fanoušci se mají na co těšit. Grand Prix s Kubou, nebo bez ní, to je velký rozdíl,“ těší prezidenta České boxerské asociace Svatopluka Žáčka, jenž na účasti velmoci číslo jedna tvrdě pracoval.

Velká cena se uskuteční od 23. do 26. května v ústecké hale Sluneta. Reprezentace Kuby se na sever Čech vrací po šesti letech. Turnaji dodá lesk. Ale nejen ona. Ozdobou budou i tradičně kvalitní boxeři Ruska, prvně přiletí výpravy Nigérie, Nepálu, Turmenistánu či Jordánska. Na Klíši se představí medailisté z evropských i světových šampionátů, úspěšní z olympijských her.

„Potvrzeno máme i Německo, Rakousko, Estonsko, Řecko, Slovensko a Srbsko. Se zástupci dalších zemí jsme v kontaktu,“ přibližuje situaci první muž boxu.

Komplikuje se naopak účast USA, o které jednal prezident české asociace na kongresu v Dubaji.

Český národní tým absolvuje v Ústí nad Labem už od 14. května společné soustředění. Momentálně je v nominaci 17 borců. Včetně olympionika Zdeňka Chládka, jenž se po svalovém zranění vrací do ringu a tradičně by měl patřit k největším českým nadějím. Trenéři nasadí osvědčená jména i talentované borce, kteří mají kariéru před sebou. Je možné, že se kempu zúčastní i Kubánci, případně borci ze vzdálenějších destinací, kteří budou v Evropě už dříve.

Na 49. ročníku nebudou startovat ženy, které mají vrchol v podobě kontinentálního šampionátu. „A osobně mi to přijde jako míchat hrušky a jablka,“ potvrdil výhradně mužskou účast Žáček.