„Dnes je to velký den pro AIBA. A důležitý krok vpřed pro box. Jsem poctěn, že jsem byl zvolený prezidentem AIBA a děkuji celé této rodině za jejich důvěru a za to, že mi umožnila pokračovat ve vedení této skvělé organizace. Jsem přesvědčen, že spolu s novými členy výkonného výboru AIBA, dalšími lidmi a národními federacemi budeme schopni zajistit boxu novou éru,“ pronesl kontroverzní podnikatel po svém zvolení.

Rachimov se dostal do čela poté, co loni skončil pod tlakem z několika obvinění (především z korupce) dlouholetý šéf federace Dr. Wu Cching-Kuo z Tchaj-wanu. Chvíli vedl AIBA Ital Franco Falcinelli, který je také šéfem evropského boxu (EUBC), následně převzal jeho roli právě Uzbek, který byl přitom dlouhá léta pravou rukou tchajwanského funkcionáře.

To a také skutečnost, že byl dle informací z několika nezávislých zámořských zdrojů také v hledáčku Interpolu, situaci kolem amatérského (olympijského) boxu příliš nezklidnila. A to přesto, že Rachimov propojení s asijskou mafií důrazně popřel, naposledy pro agenturu AFP právě na moskevském kongresu.

Tam také slíbil, že není ohrožena pozice boxu v olympijské rodině pro další hry v letech 2020, 2024 a 2028. Zda jsou jeho slova pravdivá, ale ukáže až čas. Zatímco WADA již začala s AIBA spolupracovat, MOV (Mezinárodní olympijský výbor) nikoliv. Naposledy se projevily napjaté vztahy před během října, kdy se konaly v Buenos Aires olympijské hry mládeže, kam nebyl Rachimovovi povolen vstup, když od organizátorů nedostal akreditaci.

„Máme silný tým, který nyní bude tvrdě pracovat ve prospěch boxu v dalších čtyřech letech. Potřebujeme posílit pozici našeho sportu ve světě, protože není třeba si nic nalhávat, bojujeme s několika problémy najednou. Momentálně je klíčové vyřešit budoucnost AIBA na olympijských hrách a budoucnost naší organizace jako takové. Ale my to zvládneme, nechceme se zastavit, chceme se zlepšovat. Chceme být příkladem pro ostatní,“ pronesl mimo jiné Rachimov.

„Mnohé kroky jsme začali dělat již nyní. Jsme transparentnější – ve vedení, ve stanovách, v pravidlech, v antidopingových záležitostech a také financích. Jsem hrdý na to, že táhneme všichni za jeden provaz,“ dodal Rachimov, kterému ale například Thomas Bach, šéf MOV, ke zvolení oficiálně nepogratuloval. Přitom je od něj podobný krok směrem k novým prezidentům v olympijských sportech obvyklý.

Mimochodem, zmíněný Falcinelli měl na pár dní pozastaven výkon svých funkcích v boxu poté, co v otevřeném dopise vyzval členy Výkonného výboru AIBA k tomu, aby během voleb podpořili Konakbajeva. Soud v Lausanne ale tato omezení zrušil jako neopodstatněné.

Dle deníku Insidethegames.biz je navíc Rachimov stále vyšetřován americkými úřady a dle jeho právníka – byť jsou obvinění neopodstatněná – bude trvat několik měsíců, než se podaří jeho jméno očistit. Pokud by se tato doba protáhla a box se udržel v olympijské rodině, nejspíše by v Tokiu šéf AIBA chyběl. Japonské úřady už deník informovaly, že pokud nebude celý případ uzavřen, nepovolí Rachimovovi vstup do země.

Nový prezident boxerské federace si do výkonného výboru AIBA vybral čtyři muže dle své volby. Vedle známého Kanaďana Pata Fiacca, Němce Jürgena Kyase a Gabonce Alfréda Bonga ukázal také na Číňana Di Wua. Ten jako první obvinil bývalého šéfa AIBA Dr. Wua ze špatného hospodaření a odstartoval tlak na jeho osoba, která skončila krizí federace a jeho odstoupením z funkce…