Když Július Torma, olympijský vítěz 1948, mistr Evropy 1949 a bronzový z kontinentálních šampionátů 1947 a 1955, který vybojoval 996 zápasů, ve věku 69 let 23. října 1991 zemřel, bylo jeho vnučce Ditě Kratochvílové patnáct let.

Po dalších šestadvaceti letech i se svojí dcerkou zavítala do haly Olšanka, aby sledovala mladé následovníky svého dědečka a předala cenu vítězi váhy do 69 kg, kterou ve 40. a 50. letech minulého století ovládala československá boxerská legenda.

A viděla parádní bitvy. Stejně jako například dvojnásobný olympijský medailista ve veslování Pavel Svojanovský, bronzový z mistrovství Evropy v boxu Rostislav Osička, či olympijský vítěz z Helsinek 1948 Ján Zachara, kamarád a svěřenec muže nesoucí jméno prestižního juniorského memoriálu.

Lehkou muší váhu, jednu ze tří bez českého finálového zastoupení, ovládl Thajec Thitisan Panmod, který zdolal Maďara Attilu Bernátha. Podobně skončil thajsko-maďarský duel také v muší váze, kde Sattawat Srisung porazil Tamáse Borsose.

Vítěznou šňůru výpravy z Asie zastavil až v bantamové váze momentálně největší český juniorský talent Miroslav Gorol. Proti vyššímu a šikovně boxujícímu Chonnattimu Yodyoiovi to ale rozhodně neměl snadné. O jeho triumfu rozhodlo až poslední třetí kolo.

Gorol tak mohl z rukou stále velmi čilého Zachary převzít pohár pro vítěze turnaje, na kterém skončil loni druhý, a od místopředsedy ČBA Rudolfa Kraje i šek na 50 tisíc korun za bronz na mistrovství Evropy juniorů. „Nevím, co s nimi udělám, ale tátovi je nepředám,“ pobavil poté málomluvný Gorol publikum.

Slavit mohl také jeho reprezentační parťák a kamarád Artur Šachbazjan, který zdolal Maďara Krisztiana Bogdana. Také ten vyhrál 4-1 na body.

Nejtěsnější finálový výsledek přinesl duel v lehkém velteru mezi Thajcem Bannaphonem Pannonem a Petrem Novákem. Ten byl ze svého otočeného gardu aktivnější, tvrdší, bodoví ale viděli duel po třech kolech jako remízový. Při rozhodování, na kterou stranu se přikloní, zvolila většina Thajce. I přes velké zklamání z výsledku se ale následně předání cen ve své váze zúčastnil. Na rozdíl od některých jiných boxerů.

Ve váze do 69 kg – v hlavní Memoriálu Julia Tormy – se do sebe zaklesli Adam Trnčák a Jan Forejtek. Prvně jmenovaný byl zkušenější, boxersky vyzrálejší, zástupce Pražského rohovníku mu ale svoji kůži lacino rozhodně nedal. Byť Forejtek prohrál 0-5 na body, bojoval až do samotného konce.

Podobně se také prezentoval také Jan Gazdík. Maďar Robert Cservenka přijel do Prahy skvěle připravený, český talent ale předvedl velký přehled, skvělou techniku, díky čemuž dokázal držet rozjetého protivníka na uzdě. Na triumf to ale nestačilo.

Nejtěžší váhové kategorie měly naopak jednoznačné průběhy. Velšan Sammy Lee v polotěžké rozbil po Václavu Klimšovi také Jana Bezouška, kterého ukončil dokonce v prvním kole. Podobně si vedl i v těžké Rakušan Achmed Hagag, který zničil Karla Adama a následně převzal trofej za vítězství z rukou svého otce, mezinárodního rozhodčího Hassana.

Finále ve váze nad 91 kg pak po třech počítáních, vždy v každém kole, zdolal Jan Pavel před limitem reprezentačního parťáka Filipa Dumonta, který prohru oplakal.