Levoruký Ramírez patří mezi to nejlepší, co momentálně amatérský box nabízí. V Londýně 2012 získal zlato ve váze muší, o čtyři roky později triumfoval také v bantamu. K tomu má zlato také z olympiády mládeže (2010), juniorského MS (2010), Panamerických her (2011) a triumfoval také na posledních Středoamerických a karibských hrách (2014).

Tam bude Kuba obhajovat pozici nejúspěšnější výpravy, když před čtyřmi lety vybojovala 123 zlatých, 66 stříbrných a 65 bronzových medailí.

Před Ramírezem ale přišli země z ostrova svobody už Yosvanyho Argilagose a Yosbanyho Veitíu, kteří se museli z mexického Aguascalientes vrátit zpět domů kvůli nemoci.

Krátce po hrách v Riu talentovaný bijec tvrdil, že nemá v úmyslu odejít do profesionálního ringu, což navíc není pro Kubánce snadná záležitost. A to i nyní, téměř dva roky po smrti dlouholetého diktátora Fidela Castra.

Ramírez navíc nechal doma v Cienfuegos ženu a dcerku.

Pokud se mu útěk povede, zařadí se ke svým krajanům v čele s Guillermem Rigondeauxem, Erislandym Larou, Odlanierem Solísem, Mikem Perezem, Rancesem Barthelemym či Yuriorkisem Gamboou, kteří se ke stejnému kroku odhodlali v tomto tisíciletí také.