WADA dle svých pravidel chce po všech sportovních federacích, které registruje a které patří do rodiny olympijských sportů, aby své velké mezinárodní akce pořádaly země s propracovaným antidopingovým systémem. A také s antidopingovou kanceláří s licencí WADA.

Po dlouhé a velké dopingové kauze obojí právě Rusku chybí. Přesto se zde má příští rok konat světový šampionát. „Byl to jediný vhodný kandidát,“ řekl InsideTheGames.biz výkonný ředitel AIBA Tom Virgets. Ten se v celém případu hodlá obrátit na CAS.

WADA totiž nesouhlasí s tím, aby se v Soči šampionát konal, protože nesplňuje všechny její podmínky. Prozatímní vedení AIBA je proti. Mimo jiné poukazuje na skutečnost, že Soči bylo pořadatelství přiděleno už před více jak rokem.

„Není snadné najít někoho, kdo chce pořádat tak velkou akci. Stojí to hodně milionů dolarů. Požádal jsem WADA, aby nám přesně definovali, co jim vadí, ale nebylo mi odpovězeno. Sejdeme se znovu v září. Jestli půjdou i nadále svojí cestou, půjdeme do arbitráže,“ pronesl Virgets.

Ten přitom se svými spolupracovníky řeší i další problém. Mezinárodní olympijský výbor (MOV) stále není spokojený s tím, jak momentálně AIBA funguje a s předloženými materiály týkající se financí a etiky uvnitř federace.

„Je tu řada nezodpovězených otázek. Bude velmi záležet na tom, jak dopadne listopadový kongres AIBA, kde se bude volit vedení federace,“ pronesl šéf MOV Thomas Bach, kterému se nelíbí skutečnost, že v čele světového boxu stojí kontroverzní uzbecký funkcionář Gafur Rachimov.

Dle něj je stále ve hře, že box přijde o svoji pozici v programu olympijských her a to již pro Tokio 2020…